Informacje
 • Pogodowa granica nad Polską. "Chłodne powietrze wleje się na początku tygodnia"

  06-07-2019 11:29 Tomasz Wasilewski o pogodzie
  Wasilewski o pogodzie Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Nad Polską przebiega front atmosferyczny. Na północy jest chłodno, na południu ciepło. - Mamy więc granicę między dwiema różnymi masami powietrza - opowiadał we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Nad Europą znajdują się dwa niże, które wpływają na pogodę w Polsce. Jeden z nich w sobotni poranek znajdował się na granicy Finlandii i Rosji, drugi na południu Skandynawii, a dokładnie nad południową Norwegią. Od niżów odchodzą fronty atmosferyczne.

  Polska na granicy dwóch mas powietrza

  - Kiedy jest kilka niżów, taka rodzina niżów, jak teraz na północy Europy, nad Skandynawią, połączone są one frontami atmosferycznymi. Mamy więc front chłodny, który przebiega między innymi nad Polską. I ten front chłodny dalej zamienia się we front ciepły - opowiadał we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski. - Mamy więc granicę między dwiema różnymi masami powietrza nad Polską - dodał.

  Na mapie front chłodny zaznaczony jest niebieskim kolorem, a ciepły - czerwonym. Za frontem chłodnym napływa do nas chłodne powietrze z północy. - Ono dociera między innym do wybrzeża, ale też wielu innych regionów naszego kraju - tłumaczył prezenter.

  Jak mówił Wasilewski, to chłodne powietrze spowodowało, że w sobotę rano w niektórych miejscowościach termometry pokazywały zaledwie 4 stopnie Celsjusza w Mławie, 5 st. C w Ostrołęce.

  Część Europy znajduje się też w ciepłym wycinku niżu - tak meteorolodzy nazywają obszar miedzy frontem ciepłym a chłodny, gdzie napływa ciepłe powietrze. - I chwilowo w tym ciepłym wycinku niżu znajduje się bardzo dużo krajów Europy południowo-zachodniej. Ale chwilowo znalazła się też Polska - mówił Wasilewski. Co z tego wynika?

  - To ciepło dotyka południowo-zachodniej Polski - tłumaczył prezenter. Dodał, że właśnie dlatego w sobotę we Wrocławiu temperatura wzrośnie do 28 st. C. Ta rozbieżna pogoda wynika z tego, że nad Polską przebiega granica między dwiema różnymi masami powietrza - chłodną z północy i ciepłą z południa.

  Chłodny tydzień

  - W miarę przesuwania się tego frontu, przesuwają się też słabe opady - tłumaczył Wasilewski. Podkreślił, że obecna sytuacja w pogodzie jest chwilowa. Z początkiem tygodnia ten układ przesunie się bardziej na południe, co oznacza, że chłodnego powietrza będzie więcej. We wstępnej prognozie pogody na wtorek termometry mogą pokazać zaledwie 16 st. C na Pomorzu, a na zachodzie i południu 18 st. C.

  - To chłodne powietrze będzie górą i wleje się do Polski na początku tygodnia - dodał. Zaznaczył, że nie ma szans na przełom i cieplejszą pogodę w Polsce w najbliższych dniach.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • deszczu
  zgadzam się z wolnym człowiekiem-niech leje całe lato!
  ~lilka /2019-07-07 17:07
 • cieplutko
  nie ważna jaka temperatura ważne żeby lalo i jeszcze raz lało.jest taka susza ze niektóre drzewa poprostu żółkna jak na jesien.ludzie nie patrzcie na to zeby była ładna pogoda potrzebna woda i jeszcze raz woda bo na jesien obudzimy sie jak zobaczymy ceny.
  ~wolny czlowiek /2019-07-06 15:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...