Informacje
 • Pogoda na listopad, grudzień i styczeń.
  Prognoza długoterminowa IMGW

  21-09-2020 15:00 Zobacz, co szykuje dla nas pogoda
  Kolory jesieni Foto: Shutterstock/IMGW | Video: Lasy Państwowe

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali wstępną prognozę temperatury i opadów na listopad, grudzień i styczeń. Sprawdź, jaka pogoda będzie w miesiącach jesiennych i zimowych.

  Z modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce wynika, że w listopadzie średnia temperatura powietrza będzie w klasie "powyżej normy" lub w górnej granicy klasy "w normie".

  Średnia temperatura "powyżej normy" występować będzie przeważnie na zachodzie kraju, a w "normie" na wschodzie.

  IMGW przewiduje, że średnia miesięczna temperatura "powyżej normy" wystąpi w rejonie: Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Torunia, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Koszalina i Zakopanego. Natomiast w górnej granicy "w normie" w rejonie: Warszawy, Katowic, Łodzi, Lublina, Białegostoku, Olsztyna, Rzeszowa i Suwałk.

  Temperatura w listopadzie

  Według drugiego, statystycznego modelu IMGW-Bayes, listopadowa średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju będzie w klasie "powyżej normy". Średnią temperaturę "w normie" prognozuje się głównie w rejonie Wrocławia, Zielonej Góry, Szczecina, Olsztyna i Suwałk, miejscami w centralnej i północnej Polsce.

  Opady w listopadzie

  Według modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce przewiduje się, że miesięczne sumy opadów w listopadzie będą w klasie "powyżej normy" lub w górnej granicy klasy "w normie". Jedynie w rejonie Katowic, Gdańska i Koszalina prognozowane są sumy opadów w dolnej granicy klasy "w normie".

  Zgodnie z modelem statystycznym IMGW-Bayes listopadowe sumy opadów będą zróżnicowane. Opady "powyżej normy" prognozuje się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim, a także miejscami w pozostałych częściach kraju.

  Sumy opadów "poniżej normy" przewidywane są przeważnie w pasie Gdańsk-Toruń- Łódź-Katowice oraz w województwie dolnośląskim, a także miejscami we wschodniej części kraju.

  Temperatura w grudniu

  Również w grudniu, według modelu IMGW-Reg, średnia temperatura powietrza będzie "powyżej normy". W rejonie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Kielc, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego średnia miesięczna temperatura powietrza może zostać przekroczona o ponad 1 stopień Celsjusza.

  Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnia temperatura w grudniu będzie na niemal całym obszarze kraju w klasie "powyżej normy". Średnią temperaturę "w normie" przewiduje się dla południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polski.

  Opady w grudniu

  Według modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce miesięczne sumy opadów w grudniu będą na ogół w klasie "w normie". Sumy opadów "powyżej normy" prognozowane są w rejonie Gdańska i Białegostoku, natomiast "poniżej normy" w rejonie Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry oraz w rejonie Katowic i Kielc.

  Model statystyczny IMGW-Bayes przewiduje na przeważającym obszarze kraju grudniowe sumy opadów w klasie "w normie" i "poniżej normy". Opady "poniżej normy" prognozuje się na ogół na południu i miejscami na północy.

  Sumy opadów "poniżej normy" przewidywane są w województwie kujawsko-pomorskim i miejscami w innych częściach Polski.

  Temperatura w styczniu 2021 roku

  Jak wynika z modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce, styczeń 2021 roku charakteryzować się będzie średnią temperaturą powietrza w klasie "w normie".

  Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnia temperatura w styczniu będzie na prawie całym obszarze kraju w klasie "powyżej normy". Średnią temperaturę "w normie" IMGW przewiduje miejscami w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

  Opady w styczniu 2020 roku

  W styczniu w Polsce, według modelu IMGW-Reg dla wybranych miast, przewiduje się zróżnicowane miesięczne sumy opadów. Sumy opadów w klasie "powyżej normy" prognozowane są na wschód od linii Gdańsk-Poznań-Wrocław. Rejon Wrocławia, Poznania i Gdańska, a także Koszalina i Kielc to miejsca, gdzie miesięczne sumy uplasują się w klasie "w normie".

  Opady "poniżej normy" IMGW prognozuje w północno-zachodniej części kraju, w rejonie Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry.

  Zgodnie z drugim modelem (IMGW-Bayes) styczniowe sumy opadów będą także zróżnicowane. Sumy opadów w klasie "powyżej normy" prognozuje się głównie w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części kraju, a w klasie "poniżej normy" w północno-zachodniej i wschodniej.

  Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?

  W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej za okres 1981-2010.

  Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza temperatury/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

  Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy latach 1981-2010. Jeżeli będzie "poniżej normy", będzie chłodniejszy lub suchszy. Jeżeli będzie "w normie", będzie podobny do średnich 10 miesięcy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...