Informacje
 • Pogoda na 5 dni: powrót chłodu i zimowych opadów

  03-03-2021 15:17 Zobacz, co szykuje dla nas pogoda
  Prognozowana temperatura w najbliższych dniach Foto: PAP/Leszek Szymański/Ventusky.com | Video: Ventusky.com

  W nadchodzących dniach do Polski napłynie zimne, arktyczne powietrze. Z jego powodu znacznie spadnie temperatura, pojawią się także opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

  Najbliższej doby Polska dostanie się pod wpływ rozległego niżu znad Rosji. Z północy w głąb kraju przemieści się chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Dodatkowo do południowo-zachodniej Polski sięgnie front atmosferyczny związany z niżem znad zachodniej Europy.

  W kolejnych dniach niż znad Rosji oraz umacniający się wyż znad zachodniej Europy będą wpływać na pogodę w Polsce, ściągając z północy kolejne porcje zimnego powietrza arktycznego. Na wschodzie wróci poranny mróz rzędu od -8 do nawet -10 stopni Celsjusza.

  Napływ chłodu

  Czwartek zapowiada się pochmurno z przemieszczającymi się z północy w głąb kraju opadami deszczu ze śniegiem do 3 litrów wody na metr kwadratowy. Na północy będą przechodzić w śnieg o sumie do 1-3 centymetrów. Zrobi się ślisko. Natomiast na Ziemi Lubuskiej, Śląsku oraz w Małopolsce należy spodziewać się opadów deszczu do 1-5 l/mkw., a wysoko w Sudetach – opadów śniegu do 5-10 cm. Tylko na Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 8 st. C w centrum kraju, do 13 st. C na południu. Wiatr z północnego zachodu i zachodu będzie słaby i umiarkowany. Okresami może wiać dość silnie, w porywach na północy i wschodzie będzie rozpędzać się do 60 kilometrów na godzinę.

  W piątek będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Na południu i południowym wschodzie oraz północnym wschodzie kraju wystąpią przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Temperatura maksymalna sięgnie od 1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 3 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na zachodzie. Słabo i umiarkowanie powieje z północnego zachodu.

  Pogoda na weekend i poniedziałek

  Sobota na ogół upłynie pod znakiem pogodnej aury, tylko na Pomorzu pojawi się więcej chmur, niewykluczony jest także przelotny śnieg. Termometry pokażą maksymalnie od 0 st. C na Podlasiu, przez 3 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na Pomorzu Zachodnim. Północno-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

  Niedziela będzie pogodna jedynie na południu Polski. W pozostałej części kraju zrobi się pochmurno, pojawią się przelotne opady deszczu ze śniegiem do 5 l/mkw. oraz mokry śnieg do 5 cm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 3 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr z zachodu będzie umiarkowany i dość silny - w porywach może rozpędzać się do 50-70 km/h.

  Pogodnego poniedziałku mogą spodziewać się jedynie mieszkańcy północy kraju. W innych regionach będzie pochmurno z przelotnymi opadami śniegu do 1-5 cm, a na Śląsku śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna sięgnie od 0 st. C na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju do 4 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a powieje z północy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...