Informacje
 • Pogoda na 5 dni: nadciąga zwrotnikowe, nasycone wilgocią powietrze. To oznacza kłopoty

  22-07-2021 14:51 Sprawdź, co czeka nas w kolejnych dniach
  Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w Europie Foto: Shutterstock/Ventusky | Video: Ventusky.com

  To już ostatnie chwile odpoczynku od upałów i gwałtownych zjawisk. Czekają nas kolejne porcje gorącego powietrza z południa, a razem z nimi burze. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu i porywy wiatru dochodzące nawet do 100 kilometrów na godzinę.

  Polska pozostaje pod wpływem rozległego wyżu Dana z centrum nad Morzem Norweskim. W napływającym z północy umiarkowanie chłodnym powietrzu polarnym, morskim kłębią się chmury, z których może przelotnie popadać.

  W ciągu kolejnych dni wyż przemieści się na wschód, nad Rosję. Ustąpi miejsca niżom, które ulokowane od wybrzeży północnej Afryki po Skandynawię, będą zaciągać z południa gorące zwrotnikowe masy powietrza, nasycone wilgocią znad Morza Śródziemnego. Wrócą upał i burze.

  Na piątek synoptycy prognozują małe i umiarkowane zachmurzenie. Na wschodzie, południu i w centrum kraju będzie jednak przejściowo duże z niewielkimi przelotnymi opadami deszczu do 3 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 stopni Celsjusza na Kaszubach, Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 24 st. C w centrum kraju, do 26 st. C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

  Prognoza pogody na weekend

  Sobota zapowiada się pogodnie, tylko na północnym wschodzie Polski pojawi się więcej chmur kłębiastych, z których przelotnie popada. Deszczu jednak nie będzie więcej niż do 3 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 24 st. C na Kaszubach, Warmii i Suwalszczyźnie, przez 26 st. C w centrum kraju, do 29 st. C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Powieje południowo-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr.

  W drugi dzień weekendu czeka nas małe i umiarkowane zachmurzenie, wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/mkw. oraz burzami z gradem. W trakcie wyładowań atmosferycznych spadnie do 40 l/mkw. Jedynie mieszkańcy północno-wschodniej części kraju będą mogli cieszyć się pogodnym dniem. Temperatura maksymalna sięgnie od 26 st. C na Podlasiu, przez 29 st. C w centrum kraju, do 31 st. C na Śląsku. Wiatr z kierunku południowego powieje słabo i umiarkowanie, ale w czasie burz będzie silny, w porywach rozpędzając się do 90 kilometrów na godzinę.

  Ulewny deszcz i bardzo silne porywy wiatru

  Poniedziałek upłynie pod znakiem umiarkowanego kłębiastego zachmurzenia, które będzie wzrastać do dużego. Wystąpią przelotne opady deszczu do 15 l/mkw. oraz burze z gradem i opadami do 40 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 29 st. C na Podlasiu, przez 30 st. C w centrum kraju, do 32 st. C na Śląsku. Będzie wiać południowo-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr. Kiedy zagrzmi, okaże się silny, z porywami do 80-100 km/godz.

  We wtorek należy spodziewać się umiarkowanego i dużego zachmurzenia kłębiastego. Pojawią się opady rzędu 30 l/mkw., a także burze z gradem. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyć opady do 60 l/mkw., szczególnie w centrum i na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 st. C na Pomorzu, przez 27 st. C w centrum kraju, do 33 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany, w trakcie burz - silny, w porywach osiągając prędkość do 80-100 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...