Informacje
 • Pogoda na 5 dni: nadchodzi wir niżowy znad Skandynawii. Aura mocno się zmieni

  03-07-2020 14:32 Nie zabraknie burz
  Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (Ventusky.com) Foto: Shutterstock/Ventusky.com | Video: Ventusky.com

  Nadchodzący weekend i poniedziałek to dni, które upłyną pod znakiem ciepłej aury. Potem prognozowany jest powrót burz i ochłodzenie. Od wtorku temperatura może miejscami nie być wyższa niż 20 stopni Celsjusza.

  W ciągu najbliższej doby Polska znajdzie się pod wpływem pogodnego wyżu z centrum wędrującym znad Alp w stronę południowej Polski. Deszczowy front związany z niżem znad Skandynawii odsunie się w nocy znad południowo-wschodniej części kraju. Natomiast w sobotę nad kraj wciśnie się, od północy, niewielki słaby front z przelotnymi opadami deszczu. Z zachodu napłynie umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie.

  Od niedzieli Polska będzie dostawać się, od zachodu, pod wpływ potężnego wiru niżowego znad Skandynawii, który zaciągnie znad Północnego Atlantyku chłodne masy powietrza polarno-morskiego, odsuwając na wschód ciepłe masy. Nad Polską będą przemieszczać się z zachodu na wschód umiarkowanie aktywne fronty atmosferyczne z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami o natężeniu słabym i umiarkowanym. Temperatura może miejscami nie przekraczać 20 stopni Celsjusza.

  Pogoda na weekend

  W sobotę na niebie pojawi się umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste. Miejscami na północy i w centrum kraju wystąpią słabe przelotne opady deszczu do 1-5 litrów na metr kwadratowy. Przelotne opady oraz burze możliwe są również na Podkarpaciu. Temperatura maksymalna sięgnie od 22 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 25 st. C w centrum kraju, do 26 st. C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce. Powieje zachodni i północno-zachodni słaby i umiarkowany wiatr, który na Pomorzu okresami może być dość silny i w porywach rozpędzać się do 50-60 kilometrów na godzinę. Podczas burz może wiać z prędkością do 80 km/h.

  Niedziela przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie kłębiaste. Na północy, zachodzie i w centrum kraju okresami będzie ono duże, może tam też spaść niewielki przelotny deszcz do 5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 23 st. C na Suwalszczyźnie, przez 26 st. C w centrum kraju, do 27 st. C na południowym wschodzie. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z południowego zachodu. Na północy okresami może przybierać na sile, a na Pomorzu wiać w porywach z prędkością do 60 km/h.

  Z każdym dniem coraz chłodniej

  W poniedziałek należy spodziewać się umiarkowanego i dużego zachmurzenia oraz przelotnych opadów deszczu do 5-20 l/mkw. Na Pomorzu i południu możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 25 st. C w centrum kraju, do 28 st. C w Małopolsce. Południowo-zachodni i zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W porywach może osiągać do 50-70 km/h.

  Wtorkowe niebo będzie pokryte małym i umiarkowanym zachmurzeniem, na Pomorzu i Podkarpaciu okresami chmur może być więcej. Tam też pojawią się przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 18 st. C na Podlasiu, przez 20 st. C w centrum kraju, do 22 st. C na Podkarpaciu. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

  W środę na niebie pojawi się umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste oraz wystąpią przelotne opady deszczu do 10-20 l/mkw. Na wschodzie i w centrum wystąpić mogą burze. Pogodnie będzie jedynie na Śląsku. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 17 st. C na Podlasiu, przez 19 st. C w centrum kraju, do 21 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr powieje z zachodu będzie umiarkowany i okresami dość silny. W burzach może rozpędzać się do 80 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...