Informacje
 • Pogoda na 16 dni: zima w ruinie

  31-12-2017 13:07 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego

  Na początku stycznia będzie ciepło

  Foto: TVN Meteo/Shutterstock; Film: Tomasz Wasilewski/TVN Meteo

  W ostatnim dniu roku do Polski kolejny raz tej zimy napłynęło wyjątkowo ciepłe powietrze.

  Z tego powodu w pierwszych dniach stycznia pogoda będzie miała więcej wspólnego z wiosną niż z zimą. Sprzyja temu obecność licznych niżów nad Europą. One przenoszą do naszej części kontynentu ciepłe powietrze z zachodu albo z południa, a to z kolei gwarantuje nietypowo wysoką temperaturę jak na tę porę roku. Chłodne, mroźne masy powietrza na razie pozostają daleko od nas - na północy półwyspu Skandynawskiego oraz na wschodzie europejskiej części Rosji (patrz mapa).

  Początek stycznia będzie ciepły, bo przez pierwsze jego dni na termometrach zobaczymy aż 7-9 stopni. Najcieplej będzie na zachodzie i południu kraju. Nieco chłodniej zrobi się po 8 stycznia. Wtedy na wschodzie Polski będzie około 0 stopni, a na zachodzie 5, 6. Na lekką zimę, zaledwie przez kilka dni, mamy szanse po 10 stycznia - w tym czasie na wschodzie kraju będzie kilkustopniowy mróz, a dodatnia temperatura wystąpi tylko przy zachodniej granicy i nad morzem. Po tej chwilowej zimie, znowu ma przyjść ocieplenie do 6-7 stopni.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Lech
  Owszem kalendarzowa zima się niedawno zaczęła ale niczym nie przypomina tych sprzed 5 lat i więcej. Właściwie to przedłużenie jesieni, tej w najgorszym wydaniu z pochmurnymi, deszczowymi dniami. Za rok może być jak w USA teraz? Szczerze w to wątpię bo piąty rok z rzędu trudno o zimę, tą prawdziwą. A zmiany klimatu to fakt a że nie mamy na to wpływu to inna sprawa.
  ~Nick /2018-01-02 11:37
 • Zima w odwrocie
  Pięknie! Miasta zaoszczędzą sporo pieniędzy, bo nie trzeba odśnieżać, gospodarstwa domowe też oszczędzą na ogrzewaniu, dozorcy i pracownicy budowlani też powinni być zadowoleni z braku zimy. Jest trochę śniegu w górach (czyli tam gdzie powinien być i tylko tam), więc narciarze nie powinni narzekać. Psikus jest taki, że powoli w Boże Narodzenie jest cieplej niż w Wielkanoc. Mamy dłuższą jesień, ale niestety bardziej kapryśną wiosnę i lato, pory roku łagodnieją i jednocześnie się przesuwają.
  ~Maciek_POZ /2018-01-01 23:53
 • Zmiany klimatu
  Teraz poważniej.Nie wiem czy każdy z nas wie,że obecnie mamy najmniejszą aktywność sloneczną od 1906 roku.Astrofizycy twierdzą,że weszliśmy w nowe minimum słoneczne,co oznacza,że wkraczamy w małą epokę lodowcową.Po minimum Maudera i Daltona mamy do czynienia z kolejnym okresem drastycznej redukcji aktywności słońca i wkrótce globalne ocieplenie może być zjawiskiem pożądanym.Głównym czynnikiem zmian klimatu na naszej planecie jest słońce,a nie człowiek,jak nam się wmawia.Słońce zajmuje 99,86 proc.całej masy układu słonecznego i ciągle jest wielką tajemnicą. W Europie trudno w to wszystko uwierzyć, bo zimy nas rozpieszczają i dlatego mówimy o globalnym ociepleniu.Co innego twierdzą mieszkańcy Ameryki Północnej.To rozpieszczanie ,to okres przejściowy i następna zima 2018/2019 może być podobna do tej,jaką obecnie mamy w USA i Kanadzie.Nie zapominajmy,że mamy dopiero początek tegorocznej zimy.
  ~Lech /2018-01-01 22:22
 • @Dido
  Tak, za kilkaset lat. Póki co się klimat ociepla.
  ~Nick /2018-01-01 18:53
 • Zima w ruinie
  Zima nam sie rozsypała. Każda próba dzwignięcia się z ruiny nie przyniesie zdecydowanych rezultatów.Wniosek jest prosty.W naszej części Europy tworzy się jedna pora roku,jaką jest jesień.Zapewne będziemy mieli więcej jesieni wiosną,więcej jesieni latem i tak przez cały rok.
  ~Lech /2018-01-01 17:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...