Informacje
 • Pogoda na 16 dni: totalny atak arktycznego mrozu

  07-02-2021 13:34 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego
  Pogoda na 16 dni: totalny atak arktycznego mrozu Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  Po śnieżycy, która czeka nas na początku tygodnia przyjdzie mróz, jakiego nie było od lat. Sprawdź pogodę na najbliższe 16 dni przygotowaną przez prezentera pogody tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

  Aż -31 stopni Celsjusza było w niedzielny poranek w Suwałkach przy samym gruncie. Za tak niską temperaturę odpowiada arktyczne powietrze, które już teraz jest w naszej części Europy, a w następnych dniach będzie go tutaj jeszcze więcej. Takiemu napływowi powietrza, z Arktyki do centrum kontynentu, sprzyjają wspólnie skandynawski wyż i bałkański niż. Te dwa ośrodki ciśnienia utworzyły idealną drogę do przemieszczania się lodowatych mas powietrza, które docierają nawet do krajów Europy Zachodniej.  Podobny układ ciśnienia, gwarantujący u nas mroźną pogodę, będzie utrzymywać się nad kontynentem przez większą część lutego (patrz mapa).

  Przed nami bardzo mroźne dni z temperaturą poniżej -10 stopni Celsjusza we wschodniej Polsce. Nocami będzie oczywiście zimniej, co oznacza, że może być poniżej -20 st. C. Jeszcze silniejszy mróz może zaatakować Polskę w połowie miesiąca - wtedy w dzień temperatura wyniesie około -15 st. C, a nocami mróz osiągnie nawet około -25 st. (lokalnie może być jeszcze zimniej). Ta mroźna zima będzie trwać także w kolejnych dniach i mimo wzrostu temperatury po 20 lutego, nadal w całej Polsce będzie poniżej 0 st.

  Następna 16-dniowa prognoza temperatury w najbliższą niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....