Informacje
 • Pogoda na 16 dni: apogeum arktycznego mrozu

  17-01-2021 13:55 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego
  Pogoda na 16 dni Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  Na poniedziałkowy ranek przypadnie szczyt obecnej fali mrozów. Sprawdź, co przygotował prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej prognozie pogody na 16 dni.

  Lodowate powietrze, które w weekend wdarło się z północy do naszej części Europy nie zagości u nas długo, ale zanim ustąpi to jeszcze mocno poczujemy arktyczny mróz. Później jednak, czyli w połowie tygodnia sytuacja, zacznie się zmieniać, bo z zachodu kontynentu do centrum będą przedzierać się zdecydowanie cieplejsze, atlantyckie masy powietrza. Stanie się to możliwe z powodu ustąpienia mroźnego wyżu z północy Europy co natychmiast wykorzystają atlantyckie niże i ich fronty z ciepłym powietrzem przesuwające się z zachodu na wschód (patrz mapa).

  Na początku tygodnia będzie jeszcze bardzo mroźno - nocami temperatura może spadać do około -25 stopni Celsjusza, a w dzień na wschodzie będzie kilkanaście stopni mrozu. Od środy jednak wszyscy odczujemy i pod koniec tygodnia we wschodniej części kraju będzie około 0 stopni, a na zachodzie ociepli się aż do 6-7 stopni powyżej zera. Odwilż, silniejsza na zachodzie i dużo słabsza na wschodzie, potrwa przez tydzień, a następnie już pod koniec stycznia i na początku lutego ochłodzi się. Tym razem jednak mróz będzie niewielki do -3 stopni w ciągu dnia i nie obejmie zachodniej Polski, gdzie utrzyma się lekko dodatnia temperatura.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....