Informacje
 • Ostrzeżenia najwyższego stopnia. "Szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia"

  04-08-2015 12:08 O groźnej stronie upału mówił Janusz Skulich z RCB

  Ostrzeżenia przed upałem (źródło danych IMGW)

  TVN Meteo

  Alerty pogodowe - i to najwyższego stopnia - występują niemal w całej Polsce. Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, opowiadał, jakie utrudnienia przynosi nam upalna pogoda.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało alerty pogodowe na najbliższe dni. W niemal całym kraju (wszystkie województwa prócz warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego) obowiązuje ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia. Specjaliści z IMGW prognozują, że skwar da się nam we znaki od wtorku 4 sierpnia do późnych godzin wieczornych niedzieli 9 sierpnia.

  Ostrzeżenie najwyższego stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności".

  Groźnie na Mazurach

  Alert drugiego stopnia panuje jedynie w woj. warmińsko-mazurskim. Obowiązuje on od południa 4 sierpnia do godzin wieczornych w sobotę 8 sierpnia.

  Ostrzeżenie 2. stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  W województwach nadmorskich nie wydano ostrzeżeń przed wysoką wartością temperatury powietrza.

  Upał nie daje Ci spokoju? Wejdź na Kontakt 24 i podziel się z nami, jak sobie z nim radzisz.

  Zachowajcie ostrożność

  Pogoda przynosi nam wiele różnych nieprzyjemnych sytuacji, podczas których musimy szczególnie uważać.
  Janusz Skulich z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zaznacza, że warto śledzić prognozy pogody i przygotować się na nadejście zmiany aury oraz groźnych zjawisk meteorologicznych.

  - Spustoszenie przynoszą głównie fronty atmosferyczne, choć wysokie wartości temperatury powietrza są równie groźne - poinformował dyrektor RCB.

  Problemy na kolei

  Podczas upałów mogą pojawić się najróżniejsze utrudnienia

  - Wartość temperatury i czas trwania upału ma wpływ na to, jak zachowuje się infrastruktura kolejowa. Przy określonej temperaturze zwalniana jest prędkość przejazdu pociągów.

  Na wysoką temperaturę powietrza reagują również linie energetyczne.

  - Wydłużają się (one - przyp. red.) ze względu na skoki temperatury, dlatego w pewnym momencie mogą się zerwać i zabraknie energii elektrycznej - poinformował Skulich.

  Kąpiel pod okiem ratownika

  Skulich apelował do mieszkańców kraju, aby zachowali szczególną ostrożność. Szczególnie w górach warto być czujnym. W takich miejscach zawsze może przyjść załamanie pogody. Ekspert zaznaczył, że nad jeziorami i morzem należy się kapać jedynie w wyznaczonych miejscach.

  - Bezpieczna kąpiel jest tylko tam, gdzie znajduje się profesjonalny ratownik. Jeśli chcemy być bezpieczni nad wodą, to kąpmy się tylko tam, gdzie z brzegu obserwuje nas człowiek, który umie nas uratować - powiedział.

  Zobacz całą rozmowę z Januszem Skulichem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak dobrze!
  Ach, jak dobrze, że mieszkam w pomorskim :)
  ~Maka /2015-08-05 21:37
 • do "lato"
  To zależy. Ja na przykład dużo lepiej znoszę nawet wysokie minusowe temperatury (oczywiście w odpowiednim odzieniu) niż te powyżej 30 stopni, kiedy zdarzają mi się omdlenia i zasłabnięcia. Z resztą nie tylko mi, o starszych osobach i dzieciach nie wspominając. Żadna skrajność nie jest fajna i dużo zależy od człowieka więc proponuję nie wrzucać wszystkich do jednego wora. Pozdrawiam.
  ~zimnolub /2015-08-05 14:57
 • lato
  Wreszcie mamy normalne lato latem. Tym, którym tak strasznie gorąco - upał można wytrzymać, zimna niestety nie.
  ~ms79 /2015-08-04 21:10
 • pozdrawiam w imieniy brukarzy pracujacych po 10h na patelni...
  pozdrawiam w imieniu brukarzy pracujących po 10 h na patelni... w kaskach, okularach, rękawicach ochronnych, długich spodniach i w obuwiu ochronnym
  ~Brukarz /2015-08-04 20:17
 • Pogoda
  Niestety nie mamy na nia wplywu, my zwykli smiertelnicy. Musimy sie jakos dostosowac. Tylko w Rosji potrafia zmieniac pogode i robic dobrze kazdemu! Tam to jest El Dorado!!! HOUK!
  Nalle Puh /2015-08-04 20:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...