Informacje
 • Ostrożnie ze słońcem.
  Wysoki Indeks UV w całej Polsce

  19-06-2021 08:15 Prognoza IMGW
  Ekspert o nowotworach skóry Foto: IMGW | Video: TVN24

  Sobota zapowiada się upalnie, a do tego niemal bezchmurnie. Należy pamiętać, że zbyt długa ekspozycja na słońce może być groźna dla naszego zdrowia, powodując raka skóry, zaćmę czy obniżenie odporności biologicznej. Indeks UV osiągnie wysoki poziom na terenie całego kraju - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Na obszarze całej Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed upałem. Dla części kraju wydano alerty najwyższego stopnia.

  W czasie upalnych i bezchmurnych dni jesteśmy szczególnie narażeni na bezpośrednie działanie promieniowania ultrafioletowego. Zbyt długa ekspozycja na nie może doprowadzić do oparzeń, a nawet udaru słonecznego.

  Indeks UV w sobotę

  Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje Słońce danego dnia, w określonym miejscu.

  Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek przy bezchmurnym niebie indeks UV w niemal całej Polsce wyniesie 7, natomiast częściowo na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku oraz krańcach południowo-zachodnich - 8.

  Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16. Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy stosować się do środków ochrony w przypadku, gdy indeks UV osiąga od 6 do 7, oraz jeszcze bardziej troszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.

  CZYTAJ TAKŻE: JAK NIE DAĆ SIĘ FALI UPAŁÓW? O TYCH ZASADACH WARTO PAMIĘTAĆ

  Identycznie wygląda prognoza indeksu UV z zastosowaniem prognozy zachmurzenia.

  Promieniowanie ultrafioletowe

  Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.

  Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.

  Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.

  Wyróżniamy też promienie UVC, najkrótsze, które nie docierają do powierzchni Ziemi, bo są pochłaniane przez atmosferę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...