Informacje
 • Orkan jest coraz bliżej Polski. Zobacz, kiedy i gdzie będzie wiać najmocniej

  04-12-2013 16:58 Czekają nas wichura, sztorm i zawieje śnieżne

  Na Bałtyku huraganowy wiatr wywoła silny sztom

  Fot. Shutterstock / Film: TVN24

  Już dziś w nocy zacznie mocniej wiać w północnej Polsce. Prędkość wiatru będzie wzrastać w trakcie dnia i w kulminacyjnym momencie może wynieść nawet 120 km/h na lądzie i 140 km/h na morzu. Huraganowy wiatr to nie wszystko - do ok. 10 grudnia musimy się też liczyć z mrozem, opadami marznącego deszczu, śniegu i zawiejami śnieżnymi.

  W najbliższych dniach Polska dostanie się pod wpływ aktywnych niżów (cyklonów) znad Północnego Atlantyku. Jeden z nich w czwartek przekształci się w bardzo głęboki niż (orkan) z ciśnieniem w centrum poniżej 960 hPa.

  - Orkan w tej chwili znajduje się nad Atlantykiem, ale zmierza w naszym kierunku, wędruje na wschód - informuje prezenter TVN Meteo Maciej Dolega. Jak wyjaśnia, "orkan" to termin niemiecki - polscy meteorolodzy posługują się terminem huragan.

  W czwartek centrum cyklonu znajdzie się nad południową Norwegią. Wzrośnie prędkość wiatru na Wyspach Brytyjskich, Morzu Północnym, wybrzeżu Belgii, Holandii, Niemiec i Danii, do 120 km/godz, w porywach do 160 km/godz.

  CZYTAJ: Niemcy już nazwali swój orkan

  Polska w zasięgu niżu

  W Polsce pierwsze zwiastuny orkanu odczujemy już w nocy ze środy na czwartek. Zacznie silnie wiać na północy Polski, a prędkość wiatru będzie rosła z godziny na godzinę. Na Bałtyku zawieje z prędkością 120 km/h i pojawi się sztorm (8 w skali Beauforta) - zaznaczył Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. W głębi kraju podmuchy wiatru osiągną 70-80 km/h, w górach może wiać z prędkością 100 km/godz.

  Huraganowy wiatr, silne opady

  W nocy z czwartku na piątek i w piątek (6.12) niż znajdzie się nad Bałtykiem. Tym samym strefa najsilniejszego wiatru obejmie całą Skandynawię, Danię, Niemcy i Polskę. W Polsce wiatr nad morzem osiągać może 120 km/godz, na otwartym morzu 140 km/godz.

  W sobotę (7.12) centrum niżu znajdzie się nad Estonią, wzrośnie ciśnienie, spadnie prędkość wiatru. W Polsce porywy wiatru osiągać mogą jeszcze na północy 90 km/godz. W niedzielę (8.12) porywy wiatru na wschodzie i północy osiągać mogą 80 km/godz.

  W całym tym okresie występować będą w Polsce opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W piątek i sobotę spaść może do 10 cm śniegu, w górach nawet do 30 cm.

  Możliwa cofka

  Wiatr będzie powodował zawieje śnieżne, mocno ograniczające widzialność. Wystąpią utrudnienia w komunikacji.

  Nad morzem w piątek i sobotę przy wietrze wiejącym z północnego zachodu i północy możliwe zjawisko cofki, czyli wtłaczania w doliny rzek wód morskich, cofanie się wód rzecznych i wzrosty stanów wody.

  Wrocław ostrzega mieszkańców

  Ostrzeżenie meteorologiczne wydały władze Wrocławia. Centrum zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w środę wystosowało komunikat, w którym ostrzega o możliwości wystąpienia w najbliższych dniach niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

  "Od jutra (czwartek, 5 grudnia 2013 r) od godz. od godz. 7.30 do soboty (7 grudnia 2013 r.) przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach od 65 km/h do 80 km/h, z kierunku zachodniego" - ostrzega miasto.

  "Prosimy mieszkańców o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, znajdujących się na zewnątrz (balkony, ogródki, podwórka) oraz parkowanie samochodów w miejscach nie narażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty. Na ulicach dostosowanie prędkości jazdy do warunków atmosferycznych".

  Zobacz jak będzie przemieszczał się orkan na sat24.com. Czerwone strzałki oznaczają masy ciepłego powietrza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tajna
  widze sporo huraganów w islandi i wyspach brytyjskich i tajlandi oby nie zachaczyło niemcy nie panikujcie ludzie nie wolno wam panikować w gdyni i gdansku bedzię wialo silniej lepeij nie wychodzcie i nie wchodzcie na zaden dach dla waszego bezpieczenstwa moze wiac 140 km /h nad morzem i wybrzezem .przede wszystkim pani tajna dobrze mówi nie panikujcie a wszystko dobrze bedzię !
  ~kasia 1 /2017-10-29 00:05
 • tajna pięknosc
  spokojnie u nas orkan tak mocno nie będzie dmuchać! krolowa tajemnicza tu jest jestem krolową orkanów wiec polske polnocną wschodnią o mnie i nie narobi szkód !i pogna na gdans król orkan huragan w Gdansku bedzię ostro wiać od morza ! jutro
  ~kasia1 /2017-10-28 23:44
 • tajna
  spokojnie wazne ze to nie bedzie orkan sebastian jak wariowal w niemczech i zabil osoby!to bedzię spokojniejszy orkan on chcę tyko sprowadzić zimę szybciej za pewne bedzię mocno snieżyć niech sniezy niz silnie wieje !nie macie czym panikować ludzie siedzcie w domu i patrzecie czy nie zalewa was na głowę !u mie swiatlo jeszcze pani tajemniczej jeszcze swieci ide na kawe !
  ~kasia1 /2017-10-28 23:04
 • tajna
  zaczyna się niemcy nie wychodzić od soboty ostro powieje jak niemcy skacza się gościć ludzie do was tez dojdzie sniezyce do kazdego dotrze pan orkan nie panikujcie wszystko bedzię dobrze po dmucha przez 4 dni i zniknie na isladie albo zachaczy ponownie wielka brytanie jak rok temu wyrwal cos grzes z wielkiej brytani ? tam to dawal ostro
  ~kasia 1 /2017-10-28 22:39
 • tajna
  nie panikujcie nie wychodzcie Broń Boże na żaden balkon ! pani Protestncka krolowa okranów dobrze radzi ? jeśli wyjdziecie orkan moze was porwać jeśli to grześ po zamykajcie wszystko szczelnie posprzatajcie podwórza zeby nic nie wziol orkan grzes ! moze być sliny jak rok temu jeśli to grześ niemiecki auta do garazu i broń borze nie wchodzcie na dach bo jak orkan grzes nadciagnie to was moze mocno zmiesc i porwac ze soba jak rok temu ! proszę nie panikować grzes moze byc silny bo to nie orkan inny ! jak już krolowa radzi dobrze siedzcie w odmu i nikgdzie nie wychodzcie bo orkan moze po wyrywac kable kolejowe internetowe i swietlne jesli jest dosc silny ! rok temu orkan grzes wyrwal rok temu 5 drzew calych z korzeniami ostro i słup uliczny co do centa wyrywal drzewa i kable linowe uliczne !przede wszystkim nie panikujcie orkan nadciagnie do polski powita królową niemeicką protestncką ładnie za wyje po szpanuje sniegiem bo podobno ma w polsce mocno sypać wten sposób orkan mnie powita i pojdzie na isladie wiac dalej chyba ze zachaczy wielką brytanię !tam juz sniezy za tydzien bedzie mocno sniezyć
  ~kasia 1 /2017-10-28 22:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....