Informacje
 • Oblodzenia w części kraju. Prognoza pogodowych zagrożeń IMGW

  02-02-2020 19:45 Zobacz, gdzie może być groźnie
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda we wtorek może stwarzać niebezpieczeństwo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń - w części kraju możliwe są ostrzeżenia przed oblodzeniami.

  We wtorek na północnym wschodzie kraju możemy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Synoptycy Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

  Prognoza pogodowych zagrożeń

  W nocy z wtorku na środę w woj. warmińsko-mazurskim prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -4 st. C do -2 st. C, przy gruncie termometry mogą pokazać od -5 st. C do -3 st. C. Tej samej nocy w woj. podlaskim temperatura minimalna może spaść od -5 st. C do -3 st. C, przy gruncie od -6 st. C do -4 st. C.

  Alarmy hydrologiczne

  W związku ze spływem wód opadowych oraz prognozowanymi opadami deszczu spodziewane są na rzekach Przymorza wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich. W zlewni rzeki Słupi i Wieprzy lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

  W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 centymetrów) oraz prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Wybrzeżu Wschodnim, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej, przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.

  Alarmy wygasną o godzinie 9 w poniedziałek w województwie zachodniopomorskim i o godz. 14 w woj. pomorskim.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia zgodnie z definicją IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....