Informacje
 • Noc z niebezpieczną pogodą. Alarmy przed mgłą i opadami marznącymi

  25-11-2019 20:38 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie
  Pogoda na sobotę 7.12 Foto: Dmitry Djouce/flickr.com (CC BY 2.0) | Video: tvnmeteo.pl

  Najbliższe godziny mogą upłynąć pod znakiem groźnej pogody. Prognozowane są gęste mgły i opady marznące, które mogą powodować gołoledź. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed niebezpieczną pogodą. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą i opadami marznącymi.

  >>>SPRAWDŹ POGODĘ NA PIĘĆ DNI

  Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia

  GĘSTA MGŁA

  Alarmy obowiązują w województwach:

  pomorskim, w powiatach: wejherowskim, bytowskim, kartuskim, gdańskim, kościerskim, człuchowskim i chojnickim;

  - świętokrzyskim;

  - śląskim;

  - małopolskim;

  - podkarpackim.

  W województwie pomorskim na terenach położonych powyżej 100 metrów nad poziomem morza będą pojawiały się gęste mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. Ostrzeżenia są ważne do godziny 12 we wtorek.

  W pozostałych województwach widzialność może być ograniczona na odległość od 50 do 200 m. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godziny 10 we wtorek.

  OPADY MARZNĄCE

  Oprócz mgły zagrożenie będą stanowić również opady marznące. Ostrzeżenia przed tym niebezpieczeństwem zostały wydane w województwach:

  - warmińsko-mazurskim, w powiatach: kętrzyńskim, mrągowskim, piskim, giżyckim, węgorzewskim, gołdapskim, oleckim, ełckim.

  - podlaskim.

  Miejscami spodziewane są słabe marznące opady mżawki, które mogą powodować gołoledź.

  Alerty będą ważne do godziny 11 we wtorek.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  IMGW wydał też prognozę zagrożeń na wtorek. Do godziny 10 będą obowiązywać alarmy przed silną mgłą na terenie województw świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

  Dodatkowym zagrożeniem mogą być opady marznące. IMGW prognozuje je na terenie województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Możliwe są tam słabe opady marznącej mżawki, która lokalnie może powodować gołoledź. Zwłaszcza o poranku.

   

  Prognoza zagrożeń na środę

  W środę zagrożeniem może być silny wiatr. W rejonach podgórskich województw podkarpackiego i małopolskiego prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h. Wiać będzie z południa.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ciekawy?
  A jakie to zjawiska znowu,wiadomo ze zimno by tylko drogowcy nie byli zaskoczeni jak zawsze rozczarowanie.
  ~zdrowy /2019-11-25 11:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...