Informacje
 • Noc z gęstą mgłą i silnym wiatrem. IMGW alarmuje

  19-12-2019 21:17 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Pogoda na Wigilię 23.12 Foto: Michael Pereckas/Flickr.com (CC BY 2.0) | Video: tvnmeteo.pl

  W nocy z czwartku na piątek zagrożeniem będą silne porywy wiatru i gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą w województwach:

  - podlaskim;

  - warmińsko-mazurskim, poza powiatami: braniewskim, elbląskim i Elbląg;

  - mazowieckim, w powiatach: mławskim, ciechanowskim, przasnyskim, makowskim, ostrołęckim, Ostrołęka, ostrowskim, wyszkowskim, pułtuskim, wołomińskim, otwockim, mińskim, węgrowskim, sokołowskim, siedleckim, Siedlce,  garwolińskim, kozienickim, radomskim, Radom, zwoleńskim, lipskim;

  - lubelskim, poza powiatami: janowski, biłgorajskim, zamojskim, Zamość, hrubieszowskim, tomaszowskim.

  W tych regionach widzialność może być miejscami ograniczona od 100 do 200 metrów. Lokalnie mgły mogą być marznące powodując śliskość na drogach. W woj. mazowieckim i lubelskim ostrzeżenia będą ważne do godziny 8 w piątek, a w warmińsko-mazurskim i podlaskim do godz. 9 w piątek.

  >>> MGŁA - JAK POWSTAJE? CO TO JEST? CZYM SIĘ RÓŻNI OD ZAMGLENIA?

  SILNY WIATR

  Poza mgłami, zagrożeniem może być też silny wiatr. Alarmy ogłoszono w województwach:

  - opolskim (w powiatach: nyskim, prudnickim, głubczyckim);

  - dolnośląskim (w powiatach: ząbkowickim, kłodzkim, jaworskim, dzierżoniowskim, świdnickim, Wałbrzych, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, złotoryjskim, lwóweckim, lubańskim i zgorzeleckim).

  Miejscami porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 90 kilometrów na godzinę.

  W woj. dolnośląskim alerty zaczną obowiązywać w czwartek o godzinie 23 i wygasną w piątek o 22. Na terenie woj. opolskiego ostrzeżenia będą ważne od godziny 23 w czwartek i przestaną obowiązywać w sobotę o godzinie 1.

  Prognoza zagrożeń na piątek

  IMGW wydał również prognozę zagrożeń pogodowych na piątek. Wynika z niej, że w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim może silnie wiać.

  W regionach podgórskich prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, z południa.

  Niebezpiecznie w sobotę

  Obowiązuje również prognoza zagrożeń na sobotę. Silny wiatr może pojawić się w woj. podkarpackim.

  Synoptycy IMGW prognozują w pierwszej połowie dnia w rejonach podgórskich wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...