Informacje
 • Noc i wtorek z ulewnym deszczem na południu. Ostrzeżenia IMGW

  29-04-2019 20:58 Sprawdź, gdzie pogoda może być groźna
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Flickr.com (CC BY-SA 2.0)/Raymond Zoller | Video: tvnmeteo.pl

  W ciągu nadchodzącej doby w niektórych regionach na południu kraju może spaść dużo deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W mocy pozostają też ostrzeżenia hydrologiczne dla dwóch województw.

  Polska pozostaje pod wpływem niżu znad Karpat, południowa część kraju będzie w strefie frontu atmosferycznego, północ znajdzie się pod wpływem wyżu znad Rosji. We wtorek kraj pozostanie w umiarkowanie ciepłej masie powietrza polarnego.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Obowiązują w województwach:

  - dolnośląskim, w powiatach na południu województwa oraz w powiecie nyskim woj. opolskiego. Tam przewiduje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym od 25 do 40 litrów na metr kwadratowy. Alarmy obowiązują do godziny 23 w poniedziałek;

  - śląskim, we wszystkich powiatach z wyłączeniem cieszyńskiego, bielskiego, Bielska-Białej, żywieckiego, w których prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, miejscami sięgną od 25 do 40 l/mkw. Alarmy stracą ważność o godzinie 20 we wtorek;

  małopolskim, z wyjątkiem powiatów północnych. Na terenie województwa prognozuje się wystąpienie opadów deszczu do 25-40 l/mkw. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 20 we wtorek.

  podkarpackim, obejmuje powiaty: przemyski, Przemyśl, jarosławski, przeworski, łańcucki, rzeszowski, Rzeszó, strzyżowski, brzozowski, krośnieński, Krosno, jasielski. Tam prognozowane są opady deszczu do 25-40 litrów na metr kwadratowy. Alerty wygasną o godzinie 20 we wtorek.

   

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  W woj. małopolskim wydano ostrzeżenie dotyczące zlewni: Skawy, Raby, Dunajca, Ropy, mniejsze bezpośrednie dopływy Wisły. W ciągu dnia i nocy na rzekach województwa małopolskiego spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i lokalnie do strefy stanów wysokich. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych. Na Białce w Trybszu stan wody może ponownie przekroczyć stan alarmowy. Ostrzeżenie będzie ważne do godziny 20 we wtorek.

  W ciągu nocy i dnia na rzekach województwa podkarpackiego spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i lokalnie do strefy stanów wysokich. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obejmuje zlewnie: Wisłoki, Sanu, Wisłoka oraz mniejsze bezpośrednie dopływy Wisły. Alert wygaśnie we wtorek o godzinie 20.

   

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych., lecz poniżej stanów alarmowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Szkoda że nie w całej Polsce
  Wszędzie by się to przydało...
  ~Nick /2019-04-28 12:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...