Informacje
 • "Nikt nie chciałby, żeby w święta lało". Czeka nas zmiana w pogodzie

  15-04-2019 11:17 Jaka pogoda na Wielkanoc? Odpowiada Tomasz Wasilewski
  Tomasz Wasilewski o prognozie na najbliższe dni Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda na Wielkanoc zapowiada się ciepła i przeważnie sucha. Na razie do Polski nadal napływa co prawda chłodne, arktyczne powietrze, jednak w kolejnych dniach szykuje się spora zmiana. Przed świętami przyjdzie ocieplenie, a po Wielkanocy "będzie jeszcze cieplej" - przewidywał we "Wstajesz i wiesz" TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Wstępne prognozy pogody na Wielkanoc przewidują, że pogoda w święta będzie cieplejsza niż ostatnio.

  Chłodne dni, mroźne noce, poranne przymrozki i miejscami śnieg - taką pogodę "fundował" nam w ostatnim czasie potężny wyż znad Skandynawii. Wyż ten, znajdujący się obecnie nad południową Norwegią i Szwecją, zapewnia nam także bezchmurne niebo i suche powietrze.

  - Powietrze (nad Polskę - red. ) cały czas napływa z kierunku północno-wschodniego i północnego, dlatego jest chłodne, a nawet mroźne - tłumaczył w poniedziałek w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Jaka pogoda na Wielkanoc? Wasilewski: szykuje się zmiana

  W najbliższych dniach szykuje się jednak w Polsce spora pogodowa zmiana, dzięki której najprawdopodobniej możemy liczyć na ciepłą pogodę na Wielkanoc.

  Jak zauważył Wasilewski, zwiastunem zmiany pogody jest wysoka temperatura na południowym zachodzie Europy.

  - Na zachodzie Europy, nad Atlantykiem właściwie, mamy niż. Jest tutaj ciepły front atmosferyczny, który przemierza sobie południowo-zachodnią Europę. I on właśnie stąd, czyli z Afryki i od strony atlantyckiej, otworzy drogę do napływu ciepłego powietrza - tłumaczył i pokazywał prezenter tvnmeteo.pl.

  "Wstępne prognozy" na Wielkanoc

  Wpływ afrykańskiego powietrza odczujemy zapewne już w Wielką Sobotę.

  Według przedstawionych przez Wasilewskiego wstępnych prognoz, w zachodnich regionach Polski - Wielkopolska, Zielona Góra czy granica polsko-niemiecka -  temperatura w sobotę przed Wielkanocą sięgnie 20 stopni Celsjusza. W Warszawie termometry pokażą wówczas 17 st. C, w Suwałkach 16 st. C.

  - Może na samym Wybrzeżu będzie chłodniej przy północno-wschodnim wietrze, ale to jest w porównaniu z tym, co było ostatnio, bardzo wysoka temperatura i kolosalna zmiana - podkreślił Wasilewski.

   

  "Nikt nie chciałby, żeby w święta lało"

  Wstępne prognozy na Wielkanoc przewidują, że sucha i słoneczna aura będzie się utrzymywała. Jednak - jak przyznał Wasilewski - zarówno w Niedzielę Wielkanocną, jak i w lany poniedziałek we wschodniej części kraju mogą pojawić się delikatne przelotne opady deszczu.

  - Deszczu bardzo brakuje i takiego poważnego, niestety, nie widać. Nikt nie chciałby, żeby w święta lało, ale deszczu brakuje i jest bardzo sucho w Polsce - przekonywał Wasilewski.

  Coraz mniej śniegu

  Prawdopodobnie żegnamy się ze śniegiem, co może zmartwić narciarzy.

  - Oczywiście ocieplenie - które przyjdzie przed świętami i po świętach, kiedy będzie jeszcze cieplej niż w czasie świątecznym - może sprawić, że śnieg będzie już do jeżdżenia nie za bardzo zdatny. On tak od razu nie zniknie, ale będzie go coraz mniej - podkreślił Wasilewski.

  Ogromna różnica temperatury w Europie

  Wskazał na ogromną różnicę, jaka panuje obecnie w Europie między maksymalną i minimalną temperaturą.

  W hiszpańskiej Walencji w niedzielę termometry wskazały 31 stopni Celsjusza, a w środkowej Szwecji i Norwegii jest teraz -14 stopni Celsjusza.

  - To jest to zimne arktyczne powietrze i ten chłodny powiew, który jeszcze dostajemy. Wkrótce zdecydowaną przewagę uzyska ciepło z południa - zapewnił Wasilewski.

  Prezenter tvn24.pl zastrzegł, że aż tak wysoka temperatura, jak obecnie zapanowała na przykład w Hiszpanii, w Polsce się nie pojawi. Zapewnił jednak, że pod naporem ciepłego powietrza zniknie chłód. W kolejnych dniach, stopniowo, będzie się ocieplało.

  - Wkrótce stanie się tak, że napływ zimna z północnego wschodu zostanie zatrzymany. Zostanie postawiona granica, przez którą to chłodne powietrze nie przeskoczy - zapowiedział prezenter pogody.

  Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Deszczu!!!
  Dobrze, że tytuł jest w „” bo to chyba jakiś żart, niech wreszcie leje i to porządnie!!!!
  ~PM76 /2019-04-15 21:23
 • Przyroda potrzebuje wody!!!
  Od 2015 roku mamy ciągły deficyt w opadach deszczu, który z roku na rok tylko się potęguje. Wiadomo, że wielu z nas lubi ciepło ale deszcz w wielu regionach jest wyczekiwany jak zbawienie. W ostatni weekend w niektórych miejscach w kraju w ogóle nie spadła kropla deszczu a nie pada już od 4 tyg. Rośliny na polach nie mają się jak rozwijać i grozi to wszystko klęską.
  ~Janusz /2019-04-15 15:22
 • Super Wielkanoc
  Zapewne nikt nie chciałby,żeby w święta lało,tym bardziej,że po raz pierwszy mamy szanse na wyjątkowe święta pod względem pogody,ale wszystkim nam zależy,aby tegoroczna wiosna wreszcie była normalna, z otaczającą nas przyrodą niepozbawionej zieleni.
  ~Lech /2019-04-15 14:46
 • Niech leje!
  Deszczu brak a to potrzebne,niech leje cały tydzień a najlepiej do 6 maja.
  ~Kwiat pustyni z promilami /2019-04-15 13:47
 • A ja chcę, żeby lało!
  Kto to widział taka susza w kwietniu!
  ~lila /2019-04-15 12:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...