Informacje
 • Niebezpieczne burze z gradem. Prognoza zagrożeń IMGW

  06-08-2019 06:36 Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna
  Prognoza pogody na piątek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda w najbliższych dniach może okazać się gwałtowna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują wydanie ostrzeżeń pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

  Najbliższe dni mogą przynieść niebezpieczne zjawiska pogodowe. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują groźne burze. Wyładowaniom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu i grad.

  >>> SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek możliwe są burze z gradem. Ostrzeżenia przed tym niebezpieczeństwem mogą zostać wydane w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim.

  Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu do 5-15 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 20 l/mkw. oraz porywami wiatru do 75 kilometrów na godzinę. Lokalnie opady gradu.

  Prognoza zagrożeń na środę

  W środę mogą pojawić się ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Prognozuje się, że w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim od godzin południowych miejscami wystąpią burze z gradem. W nocy będą występować opady jednostajne o umiarkowanym, okresami silnym natężeniu i burze. Prognozowana suma opadów sięgnie do 40-55 l/mkw. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 80-90 km/h.

  Burze z intensywnymi opadami deszczu są prognozowane również w warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i wielkopolskim. Tam jednak mogą zostać wydane ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia. Wystąpią tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, miejscami silnym. Możliwe są również wyładowania. Prognozowana wysokość opadów do 15-30 l/mkw.

  W niektórych regionach należy się spodziewać burz z opadami gradu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed nimi mogą objąć województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie. Wystąpią tam burze z opadami deszczu do 20 l/mkw. oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie spadnie grad.

  W województwie dolnośląskim i opolskim mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady deszczu do 20-30 l/mkw. oraz porywy wiatru osiągające do 70 km/h.

  Prognoza zagrożeń na czwartek

  W czwartek burze nie będą aż tak gwałtowne. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wyładowaniami z opadami gradu mogą zostać wydane w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 15 l/mkw. oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie opady gradu.

  Burze z intensywnymi opadami deszczu mogą dać się we znaki w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Wystąpią tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, może się błyskać. Suma opadów sięgnie do 15-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Powinno się przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...