Informacje
 • Naukowcy odkryli ogromny zbiornik
  magmy pod Yellowstone

  04-05-2015 13:35 Zagadka wulkanu rozwiązana

  Naukowcy odkryli ogromny zbiornik magmy

  Zdj.: Robert B. Smith and Lee J. Siegel, film: University of Utah

  Naukowcy obserwują wulkan pod Parkiem Narodowym Yellowstone. Ostatnie badania wykazały, że pod powierzchnią znajdują się dwa, a nie jeden, ogromne zbiorniki magmy.

  Grupa sejsmologów z Uniwersytetu w Utah rozwiązała tajemnicę zbiorników magmy pod wulkanem, który znajduje się pod powierzchnią Narodowego Parku Yellowstone. Wulkan zajmuje około 10 tys. km szsc.

  Ogromny zbiornik magmy

  Sejsmolodzy znaleźli pod nim drugi, dużo większy od pierwszego zbiornik magmy. Naukowcy stworzyli trójwymiarowy model sieci magmowych, które tworzą jeden z najbardziej dynamicznych systemów wulkanicznych na świecie. Magma, która się tam znajduje wypełniłaby Wielki Kanion 11 razy. Okazało się, że jest on o 4,4 razy większy od płycej położonej, wcześniej poznanej

  komory wulkanicznej (zbiornika zasilającego miejsce erupcji).

  - Po raz pierwszy mamy obraz całego systemu wulkanicznego pod Yellowstone - powiedział autor badania Hsin-Hua Hang, geolog oraz geofizyk. -

  Trójwymiarowy obraz

  Badacze za pomocą danych sejsmicznych, które zapisały aktywność tysiąca trzęsień ziemi każdego roku, stworzyli obraz trójwymiarowy tego, co znajduje się głęboko pod powierzchnią. Badania ujawniły większy zbiornik stopionej skały. W połączeniu z mniejszą, tworzą największy znany zbiornik magmy na świecie.

  Niebezpieczeństwo nie jest większe niż zwykle

  Naukowcy uspokajają jednak, że niebezpieczeństwo erupcji, która zgładziłaby całe Stany Zjednoczone, nie jest większe niż wcześniej. Dzięki temu odkryciu naukowcy lepiej mogą zrozumieć procesy, które kształtowały ogromny stratowulkan.

  - Komora wulkaniczna oraz zbiornik magmy nie jest większy niż był – mówił współautor badania Jamie Farrell. – Za pomocą nowoczesnych technologii widzimy teraz co znajduje się pod powierzchnią – dodaje.

  Groźna erupcja

  Jedna z ostatnich erupcji tzw. Kaldery Yellowstone (wielkie zagłębienie w części wulkanu, powstałe na skutek gwałtownej erupcji) miała miejsce około 640 tys. lat temu.

  Eksperci szacują, że gdyby doszło do erupcji o podobnej skali, to zniszczona zostałaby znaczna część USA. Poza tym na skutek uwalniających się ogromnych ilości tlenków siarki, klimat ochłodziłby się. Światło słoneczne odbijałaby warstwa chmury wulkanicznej przez kilka lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • yellowstone
  To ci historia ...:p

  Superwulkan – scenariusz katastrofy – telewizyjny film dokumentalny, wyprodukowany przez brytyjską stację telewizyjną BBC, wyemitowany 13 marca 2005 r. w Wielkiej Brytania oraz 10 kwietnia na Discovery Channel.
  ~wulkanolog /2015-05-05 03:23
 • Metek
  Chyba Tobie mózg się zagotował od tego promieniowania słonecznego
  ~Impuls /2015-05-05 00:13
 • impuls słoneczny
  Silna burza magnetyczna na Słońcu może gwałtownie zagotować magmę. Tak było przed niedawnym wybuchem w Chile i trzęsieniem Ziemi w Nepalu.
  ~metek /2015-05-04 15:58
 • hahahha
  ale mi odkrycie,przecie logiczne że musi coś tam być....nic dziwnego że nie latamy na inne planety,jak mamy takich naukowców...
  ~hahhahah /2015-05-04 15:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....