Informacje
 • Największy słowacki port na Dunaju zamknięty dla żeglugi

  07-06-2013 16:06 Przez Komarno przeszła kulminacyjna fala powodziowa

  W największym naddunajskim porcie Słowacji wstrzymano żeglugę. Przez Komarno w piątek przeszła fala kulminacyjna, która w nocy z czwartku na piątek minęła Bratysławę, a teraz zmierza na Węgry i Rumunię.

  W piątek Komarno, słowackie miasto leżące 100 km na wschód od Bratysławy, znalazło się pod wodą. Poziom wody w rzece, nad którą usytuowany jest największy słowacki port, wyniósł 841 cm. Eksperci ostrzegają, że będzie się obniżał powoli.

  Póki co żegluga na rzece została wstrzymana. Kilkoro turystów, którzy nie posłuchali ostrzeżeń, zostało uwięzionych na łodziach.

  W Bratysławie rekordowo wysoko

  Fala powodziowa do stolicy Słowacji przyszła w czwartek w nocy, nie powodując większych zniszczeń. Fala była rekordowa i przekroczyła 1050 cm, podczas gdy w 2002 r. było to 991 cm. W piątek rano woda już powoli opadała. O godz. 6.00 poziom wody w Dunaju wynosił 1018 cm.

  Zabytkowa starówka Bratysławy nie została naruszona przez wodę. W środę zachodnie dzielnice miasta zostały poważnie podtopione po tym jak rzeki Morawa i Dunaj wystąpiły z brzegów. Ludność z zagrożonych terenów została ewakuowana z pomocą wojska.

  Wezbrana rzeka stała się atrakcją turystyczną, na tle której zdjęcia robią sobie turyści.

  Węgry czekają na falę

  Rekordowo wysoka fala kulminacyjna ma dotrzeć do stolicy Węgier, Budapesztu, w poniedziałek. Służby we współpracy z mieszkańcami wzmacniają wał wzdłuż Dunaju.

  Fala kulminacyjna w Budapeszcie ma podnieść poziom wody w Dunaju do 885 cm. W czasie powodzi z 2002 roku wysokość wód w rzece wynosiła 849 cm. Wcześniej władze zapowiadały maksymalne spiętrzenie wód na sobotę, wtedy według prognoz fala miała wynieść 870 cm.

  Na wypadek wystąpienia powodzi zmobilizowano 3600 policjantów i ok. 8 tys. żołnierzy. Od środy służby ratownicze wspierane przez ochotników budują wały wzdłuż brzegu.

  W związku z prognozowaną na poniedziałek falą kulminacyjną, władze ewakuowały zwierzęta z ogrodu zoologicznego.

  Do czwartku w całych Węgrzech ewakuowano ok. 300 osób. W środę stan alarmowy ogłoszono w komitacie (województwie) Pest w centrum, a także w komitatach: Komarom-Esztergom na północy i Gyoer-Moson-Sopron na zachodzie. Z  hoteli na Wyspie Małgorzaty ewakuowano gości z dwóch hoteli.

  Zagrożona Rumunia

  Po intensywnych opadach deszczu i po topnieniu śniegów w górach wody Dunaju na odcinku rumuńskim mogą w przyszłym tygodniu przekroczyć stan alarmowy i wystąpić z brzegów - ostrzegło w czwartek ministerstwo środowiska w Bukareszcie. Jako datę możliwej powodzi podano 13-15 czerwca.

  Przystąpiono już do umacniania słabych fragmentów wałów przeciwpowodziowych, które w połowie kwietnia, podczas gwałtownego przyboru wód, zaczęły w wielu miejscach przeciekać.

  Czwartkowy komunikat rumuńskiego ministerstwa środowiska zapowiada także powodzie w Mołdawii.

  Dyrektorka rumuńskiego Krajowego Instytutu Hydrologii Daniela Radulescu oceniła w czwartek, że zagrożenie powodziowe na terenie Rumunii jest mniejsze, niż w Niemczech czy w Czechach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • O_O
  Rozumiem, że fala kulminacyjna w cudowny sposób ominie Serbię i od razu trafi do Rumunii?
  To świetne wieści! O_o [chyba czas na lekcję geografii]
  ~geograf /2013-06-07 19:53
 • Aluminiowe zapory
  Zastanawia mnie dlaczego w polsce nie stosuje sie takich rozwiązań które widać na filmie 2gim (Bratysława przetrwała falę powodziową (Reuters TV)) miedzy 10-18 sekundą, czyżby w PL bardziej się opłacało zalewać ludzią domy topić obywateli (selekcja naturalna) i ewentualnie gdy przeżyją powódz wypłacić odszkodowanie lub dac jakąś zapomogę? Zrobić reportaż o tych zaporach i pokazać rządzącym w PL jak się bronić przed powodziami.
  ~doodie /2013-06-07 10:55
 • W zeszłym roku na odwrót
  A w zeszłym roku w sierpniu Dunaj na swoim bułgarskim odcinku miał miejscami ok 1,5m. Ciekawe, czy na jesień znowu nie bedzie suszy, jak pótora roku temu (w listopadzie 2011 też był niski stan Dunaju).
  ~last /2013-06-07 09:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...