Informacje
 • Najtrudniejsze w pogodzie jeszcze przed nami

  13-10-2020 11:15 Tomasz Wasilewski rysuje pogodę w Europie
  W tych regionach należy spodziewać się wichury Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: TVN24

  W górach spadł śnieg, komplikując warunki turystyczne, w innych regionach kraju występują intensywne opady deszczu, ale najtrudniejsze w pogodzie jeszcze przed nami. Do Polski zbliża się niż, który przyniesie bardzo silny i porywisty wiatr. O tym, czego się spodziewać w kolejnych godzinach, mówił we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  - Załamania pogody ciąg dalszy - powiedział na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Obecnie nad Europą znajdują się dwa układy niskiego ciśnienia połączone frontami atmosferycznymi. Jeden z nich ulokował się nad Rumunią i Bułgarią, a drugi nad Finlandią. - One są istotne, mimo że położone na wschód od naszego kraju, bo jesteśmy po zachodniej stronie tych frontów, a skoro po zachodniej, to płynie do nas chłodne powietrze z północy. Tego chłodnego, a może nawet zimnego powietrza będzie sporo - tłumaczył prezenter.

  >>> OBOWIĄZUJĄ OSTRZEŻENIA IMGW

  W związku z napływem zimnego powietrza temperatura w Polsce wynosi miejscami 8-9 stopni Celsjusza w najcieplejszym momencie dnia. Z kolei do Ukrainy w poniedziałek napłynęło tak ciepłe powietrze z południa, że termometry wskazywały nawet 25 st. C. Fronty atmosferyczne posłużyły w tym przypadku za "mur" oddzielający dwie różne masy powietrza.

  "Będzie wichura"

  Jak zaznaczył Wasilewski, z niżem położonym nad Rumunią związana jest "bardzo szeroka, rozległa strefa opadów" sięgająca aż po Polskę. W wyniku napływu zimnego powietrza w górach pojawił się śnieg, a w innych regionach kraju opady deszczu.

  We wtorek niż znad Rumunii będzie miał dla naszego kraju jeszcze większe znaczenie, bo zacznie się przesuwać i w godzinach wieczornych i nocnych znajdzie się nad południowo-wschodnią Polską. Najbliższej nocy pomiędzy Warszawą a Szczecinem ma być około 15 hektopaskali różnicy. Co to oznacza?Na północ i zachód od stolicy będzie miał miejsce bardzo silny przepływ powietrza, a co za tym idzie pojawi się bardzo silny wiatr. Jego porywy mogą wynosić od 70 do 90 kilometrów na godzinę.

  - Warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, północ mazowieckiego, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, częściowo zachodniopomorskie, pomorskie to będą te regiony, gdzie będzie wichura - wyliczał prezenter. - Przed nami fatalna noc, fatalny wieczór, deszczowo-śnieżny, wietrzny - podsumował.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...