Informacje
 • Najpierw Bermudy teraz Wyspy Brytyjskie? Gonzalo da się we znaki Europejczykom

  20-10-2014 20:23 Mimo że nie jest już huraganem, może spowodować niemały chaos

  Kilka dni temu huragan Gonzalo uderzył w Bermudy i spowodował tam wiele szkód. Teraz nadciąga nad Europę. Co prawda nie jest już huraganem ani nawet burzą tropikalną, to jednak może spowodować chaos m.in. na Wyspach Brytyjskich. Meteorolodzy ostrzegają przez intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem, spadkiem temperatury, a nawet pierwszymi znaczącymi opadami śniegu.

  Czego mogą spodziewać się mieszkańcy Europy po byłym huraganie? Według prognoz meteorologów z serwisu AccuWeather, Gonzalo już w poniedziałek wieczorem da się we znaki mieszkańcom Irlandii i Wielkiej Brytanii. Lokalnie spodziewane są porywy wiatru rzędu 100 km/h.

  - Tak silny wiatr może doprowadzić do sporadycznych przerw w dostawie prądu. Może również niszczyć pojedyncze drzewa i uszkadzać niektóre konstrukcje - wyjaśnił Tyler Roys, meteorolog serwisu AccuWeather. Meteorolodzy z brytyjskiego MetOffice wydali ostrzeżenie przed silnym wiatrem na wtorek.

  Do 40 litrów deszczu

  Prócz wiatru uciążliwe staną się opady deszczu. Według ekspertów na Wyspach Brytyjskich podczas zaledwie kilku godzin może spaść aż 15-40 l/mkw. deszczu. Woda będzie gromadzić się w niżej położonych częściach zlewni, lecz mimo tego mieszkańcy nie powinni obawiać się powodzi.

  We wtorek po południu Gonzalo popsuje pogodę m.in. we Francji, w Belgii, w Holandii i w Niemczech. Tam - według ekspertów z AccuWeather - prędkość wiatru wzrośnie do ok. 80 km/h. Pojawią się również opady deszczu.

  Pierwszy znaczący śnieg

  Jednak wilgotne powietrze związane z Gonzalo to nie tylko deszcz. W wyższych partiach Alp możliwe będą pierwsze znaczące opady śniegu. A tam gdzie silniej powieje, pojawią się zamiecie śnieżne. Meteorolodzy ostrzegają, że lokalnie dojdzie do utrudnień w podróży.

  Załamanie pogody na południu Europy

  W środę Gonzalo będzie znacznie słabszy. Mimo to strefa intensywnego deszczu i silnych porywów wiatru zaznaczy się na południu Europy. Tego dnia do załamania pogody dojdzie w szerokim pasie od Słowacji, aż po Serbię i Czarnogórę, zahaczając o północne Włochy. Jak wynika z prognozy, tam porywy wiatru sięgną 65 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...