Informacje
 • Nadchodzi ochłodzenie. "Mroźna bestia czai się"

  04-01-2021 12:53 Co nas czeka w pogodzie
  Nawet 20 stopni na minusie? Meteorolodzy ostrzegają przed "bestią ze wschodu" Foto: PAP/Darek Delmanowicz, GFS, ClimateReanalyzer.org | Video:  

  Na horyzoncie widać ochłodzenie. Z północy i północnego wschodu, znad Arktyki, w kolejnych dniach spłynąć ma do Polski powietrze arktyczne. Co odpowiada za taką pogodę, tłumaczyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Pierwsze uderzenie chłodu ma nastąpić w czwartek i potrwać do poniedziałku 11 stycznia - mówiła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Skąd taka pogoda? Nad Skandynawią znajduje się wyż, który będzie ściągał do nas chłód z północy.

  Arktyczny chłód

  Spłynie do nas arktyczny chłód z północy i północnego wschodu. W niedzielę 10 stycznia, według modelu GFS (Global Forecast System), temperatura powietrza na wysokości 1,5 kilometra na północnym wschodzie kraju, na Podlasiu, może wynieść -10 stopni Celsjusza. Skąd napłynie do nas to powietrze?

  - Póki co w modelach synoptycznych nie widać "bestii ze wschodu", takiego uderzenia zimna prosto ze wschodu. Widać napływający chłód z północy i północnego wschodu, znad Arktyki rosyjskiej - mówiła Arleta Unton-Pyziołek.

  Ochłodzenie w połowie tygodnia

  W połowie stycznia jest szansa na kolejne uderzenie chłodu arktycznego z północy i północnego wschodu. Na mapie z prognozą na 15 stycznia widać zatokę arktycznego zimna. Według modelu GFS prognozuje się spadek temperatury na wysokości 1,5 km do -15 st. C. Będzie pochmurno z opadami śniegu, więc przy gruncie termometry pokażą od -5 do -7 st. C.

  - Mroźna bestia czai się, ale jest daleko od nas - skomentowała synoptyk.

  Na poniższej mapie fala chłodu zaznaczona jest purpurowym kolorem:

  Czym jest "bestia ze wschodu"?

  Określenie "bestia ze wschodu" (ang. beast from the East) to nazwa wymyślona przez brytyjskie media na paraliż komunikacyjny spowodowany siarczystym mrozem i opadami śniegu pod koniec lutego w 2018 roku. W wielu europejskich państwach było mroźnie, a temperatura spadła miejscami poniżej -20 st. C.

  Z powodu śniegu i gołoledzi w całej Europie występowały utrudnienia w transporcie, w tym przerwy w kursowaniu pociągów. Na wielu lotniskach loty były opóźnione lub odwołane. Z powodu wychłodzenia umierali bezdomni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....