Informacje
 • Na północy może silniej powiać. IMGW wydał ostrzeżenia

  30-12-2019 21:26 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Najbliższa noc może przynieść niebezpieczną pogodę. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w północnych częściach kraju pojawią się silne porywy wiatru. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia i prognoza zagrożeń na kolejne dni.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa pomorskiego, w powiatach słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim, gdańskim i kartuskim.

  Przewiduje się, że silny wiatr osiągnie średnią prędkość od 30 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenia obowiązywać będą na ogół do godziny 23 w poniedziałek. W niektórych powiatach mogą być ważne do godz. 15 we wtorek.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  We wtorek synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty mogą obowiązywać w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

  W powiatach nadmorskich prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h.

  Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego może wiać ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h, w porywach do 75 km/h.

  Dla woj. podlaskiego prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości od 20 do 35 km/h, w porywach do 65 km/h. Wiatr będzie miał kierunek północno-zachodni.

  Prognoza zagrożeń na czwartek

  W środę IMGW nie przewiduje niebezpiecznej pogody. Ta może wrócić jednak w czwartek. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane dla woj. pomorskiego.

  W drugiej części nocy i rano w strefie nadmorskiej prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, z południowego zachodu.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...