Informacje
 • Na Bałtyku wciąż sztorm.
  Niebezpieczny wiatr też w Bieszczadach

  03-01-2018 19:19 Obowiązują ostrzeżenia IMGW

  Na Bałtyku szaleje sztorm

  Foto: Shutterstock

  Głęboki niż przemierzający Europę niesie ze sobą silny wiatr. W Niemczech porywy sięgały 150 kilometrów na godzinę. Prędkość porywów wiatru w Polsce również jest wysoka. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

  Nad Europą szaleje burza Burglind. W środę porywy były szczególnie silne na terenie Niemiec. Maksymalna prędkość wiatru w ciągu dnia dochodziła do 150 kilometrów na godzinę na szczycie góry Brocken w paśmie Harz.

  Występowały również burze, które wygasły po południu. Po godzinie 16.30 wiatr wciąż wiał silnie. Poza regionami nadmorskimi porywy przekraczały 40 km/h, z czego w większości wahały się w okolicach 50-70 km/h. Najmocniej wiało ponownie na szczycie Brocken - 139 km/h.

  Silny wiatr dociera również do Polski.

  Złe samopoczucie

  Do godziny 20 odczujemy duży spadek ciśnienia, co negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Niektóre modele matematyczne pokazują, że ciśnienie może obniżyć się o 20-25 hektopaskali w ciągu kilkunastu godzin. Sprawi to, że osoby wrażliwe na zmiany poczują niepokój, rozdrażnienie a nawet ból głowy.

  Jak informował synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, w godzinach popołudniowych front przechodzący przez Polskę może przynieść na wschodzie opady deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. Rano intensywnie padało na Dolnym Śląsku.

  Do Polski nadciągną silne podmuchy wiatru, które w górach osiągną nawet 100 kilometrów na godzinę.

  Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenie meteorologiczne

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

  Alerty drugiego stopnia

  W rejonie strefy brzegowej wschodniej obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia, związane ze sztormem na Bałtyku. Wiatr z kierunków południowych ma siłę 5 do 6, w porywach do 7, od zachodu wzrastający na 6 do 7, w porywach 8 w skali Beauforta.

  Ostrzeżenie obowiązuje od środy od godziny 12 do czwartku do 14.

  Alerty pierwszego stopnia

  Województwo opolskie - subregion południowy

  Największy porywy wiatru odnotowane w subregionie wyniosły 90 km/h (Głuchołazy), 70 km/h (Głubczyce) i 65 km/h (Sukowice). Aktualnie największe odnotowane wartości wynoszą około 70 km/h (Głubczyce) i 50 km/h (Jarnołtówek, Sukowice). Porywy wiatru stopniowo słabną i w ciągu najbliższych trzech godzin nie powinny przekraczać 50 km/h.

  Ostrzeżenie jest aktualne do środy do godziny 19.20.

  Województwo podkarpackie - Bieszczady i Beskid Niski

  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 90 km/h, z południa.

  Ostrzeżenie obowiązuje w środę od godziny 14 do 21.

  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Alert meteorologiczny pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Ostrzeżenie drugiego stopnia informuje o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Szansa na spokój w pogodzie
  Mamy już dosyć takiej pogody.Co z tego,że jest ciepło,jak prawie codziennie pada deszcz,mżawka, deszcz ze śniegiem,mocno wieje i tak na przemian.W tej chwili w mojej miejscowości (kujawsko-pomorskie) od 4 godz. pada intensywny deszcz ze śniegiem,są silne podmuchy wiatru i niesamowita breja.W tej zgniłej pogodzie widać jednak światełko w tunelu.Moim zdaniem od niedzieli nastąpią zmiany.Będzie wyż,wysokie ciśnienie,stabilizacja,zmieni sie kierunek wiatru na wschodni i południowo wsch.Wyż powstrzyma te wszystkie negatywne zjawiska płynące z zachodu.Będzie chłodniej,ale za to spokojnie.Pozostanie z nami tylko smog.
  ~Lech /2018-01-03 17:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...