Informacje
 • Możliwe burze śnieżne. Zjawisko "spektakularne, groźne i niezwykle rzadkie"

  12-01-2021 16:23 Nad Bałtykiem i na wybrzeżu
  Tomasz Wasilewski o pogodzie Foto: PAP/EPA/FAROOQ KHAN | Video: TVN24

  W środę na północnych krańcach Polski możliwe są burze - ostrzegł IMGW. Synoptycy podkreślają, że burze śnieżne to "wyjątkowe zjawisko", które jest trudne do prognozowania.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w mediach społecznościowych, że w środę nad Bałtykiem oraz na wybrzeżu możliwe są burze.

  Jak wyjaśniono we wpisie IMGW na Facebooku, odpowiedzialna ma być za nie adekwacja (poziomy przepływ) zimnego i niestabilnego powietrza z północy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny oraz obecność ośrodka niżowego.

  Burze mają przynieść przelotne opady śniegu lub śniegu z deszczem. Na Pomorzu należy spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej o około 5 centymetrów, lokalnie do 10 cm. Będzie też silnie wiać.

  "Wyjątkowe zjawisko"

  Jak pisał w październiku ubiegłego roku Janusz Zieliński w magazynie IMGW "Obserwator", burza śnieżna jest "spektakularna, groźna i niezwykle rzadka". Tłumaczył, że "w chłodnej porze roku burze są zjawiskiem wyjątkowym. Zdarzają się jednak sytuacje pogodowe na tyle dynamiczne, że sprzyjają rozwojowi silnie rozbudowanych chmur Cumulonimbus i wystąpieniu wyładowań atmosferycznych również zimą".

  Dodawał, że "w Polsce niemal każdej zimy występuje kilka dni, podczas których chmury Cumulonimbus osiągają rozmiary pozwalające na generowanie pojedynczych wyładowań atmosferycznych, szczególnie w rejonie wybrzeża". Podkreślił przy tym, że "burze śnieżne są elementem pogody trudnym do prognozowania".

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia przed oblodzeniem. W kolejnych dniach zagrożeniem mogą być intensywne opady śniegu, zamiecie i zawieje, silny wiatr i mróz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...