Informacje
 • Możliwe burze śnieżne. Zjawisko "spektakularne, groźne i niezwykle rzadkie"

  12-01-2021 16:23 Nad Bałtykiem i na wybrzeżu
  Prognoza pogody na niedzielę 09.05 Foto: PAP/EPA/FAROOQ KHAN | Video: tvnmeteo.pl

  W środę na północnych krańcach Polski możliwe są burze - ostrzegł IMGW. Synoptycy podkreślają, że burze śnieżne to "wyjątkowe zjawisko", które jest trudne do prognozowania.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w mediach społecznościowych, że w środę nad Bałtykiem oraz na wybrzeżu możliwe są burze.

  Jak wyjaśniono we wpisie IMGW na Facebooku, odpowiedzialna ma być za nie adekwacja (poziomy przepływ) zimnego i niestabilnego powietrza z północy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny oraz obecność ośrodka niżowego.

  Burze mają przynieść przelotne opady śniegu lub śniegu z deszczem. Na Pomorzu należy spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej o około 5 centymetrów, lokalnie do 10 cm. Będzie też silnie wiać.

  "Wyjątkowe zjawisko"

  Jak pisał w październiku ubiegłego roku Janusz Zieliński w magazynie IMGW "Obserwator", burza śnieżna jest "spektakularna, groźna i niezwykle rzadka". Tłumaczył, że "w chłodnej porze roku burze są zjawiskiem wyjątkowym. Zdarzają się jednak sytuacje pogodowe na tyle dynamiczne, że sprzyjają rozwojowi silnie rozbudowanych chmur Cumulonimbus i wystąpieniu wyładowań atmosferycznych również zimą".

  Dodawał, że "w Polsce niemal każdej zimy występuje kilka dni, podczas których chmury Cumulonimbus osiągają rozmiary pozwalające na generowanie pojedynczych wyładowań atmosferycznych, szczególnie w rejonie wybrzeża". Podkreślił przy tym, że "burze śnieżne są elementem pogody trudnym do prognozowania".

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia przed oblodzeniem. W kolejnych dniach zagrożeniem mogą być intensywne opady śniegu, zamiecie i zawieje, silny wiatr i mróz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...