Informacje
 • "Mamy inwazję gorąca w Europie".
  Z każdym dniem będzie cieplej

  27-07-2018 08:24 Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach
  Napłynie bardzo zimne powietrze znad północnego Atlantyku Foto: Shutterstock, TVN Meteo | Video: TVN24

  Fala upałów, która dotarła do Europy, nie omija także Polski. Są regiony, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, jednak kolejne dni mogą być jeszcze gorętsze. O aktualnej sytuacji w pogodzie opowiadał we "Wstajesz i wiesz" Tomasz Wasilewski.

  Lato rozgościło się w Europie na dobre. - Teraz to największe ciepło, to epicentrum upału, jest na zachodzie Europy - mówił we "Wstajesz i wiesz" prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

  W krajach Beneluksu, we Francji i w Niemczech odnotowano 36-37 stopni Celsjusza - więcej niż w Madrycie czy Atenach. - To jest zupełnie niezwykła temperatura jak na tę część kontynentu - zaznaczył Wasilewski.

  Chłodniej, czyli 16 stopni

  Jedyne chłodne masy powietrza płyną koło Islandii, która była w czwartek jedynym europejskim krajem, w którym temperatura nie osiągnęła 25 stopni Celsjusza. W Reykjaviku termometry wskazały zaledwie 16 st. C. Nawet w wilgotnym zazwyczaj Londynie temperatura osiągnęła 35 st. C, a na południu Szwecji 33 stopnie.

  "Inwazja upału z dwóch stron"

  Dlaczego jednak jest aż tak gorąco? Jak tłumaczył Wasilewski, aurą sterują dwa ośrodki ciśnienia. Jeden z nich - niż - znajduje się na północy Atlantyku. Wyż natomiast usadowił się na północy Rosji, nad Finlandią.

  - Mamy taką inwazję ciepła w Europie, a właściwie inwazję upału z dwóch stron - po pierwsze, od strony południowo-wschodniej, i to ciepło płynie do Skandynawii, po drugie z południa - mówił Wasilewski.

  Wyż znad północy Rosji i Finlandii zgodnie z ruchem powietrza wokół wyżu ściąga ze sobą gorące powietrze z południowego wschodu. Z kolei niż, zalegający daleko na zachodzie nad Atlantykiem sprowadza upał nad Europę Zachodnią.

  - My jesteśmy właściwie i tu, i tu, objęci i tym, i tym ciepłem - zarówno tym płynącym ze wschodu, jak i tym płynącym z południa - tłumaczył prezenter.

  "Będzie goręcej, będzie bardziej upalnie"

  To gorąco pozostanie z nami jeszcze co najmniej przez kilka dni. Według obecnych wskazań modelu meteorologicznego GFS we wtorek w większości kraju może być 30 stopni lub więcej.

  - Koniec lipca szykuje się niezwykle gorąco - mówił Wasilewski. - Ten upał, który jest obecnie, czyli 31 stopni, które mamy na dziś w pogodzie, to nie jest koniec możliwości pogody. Po weekendzie będzie więcej, będzie goręcej, będzie bardziej upalnie, bo przyjdzie do nas fala najgorętszego powietrza, która teraz jest u sąsiadów, więc szykujemy się na ogromny upał - mówił Wasilewski.

  Szansę na ochłodzenie widać w obecnych prognozach dopiero po 4 sierpnia. - To jest na razie szansa i postawiłbym tu duży znak zapytania, bo to nie jest pewność - podkreślił prezenter.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • raff
  jak ja bym chciał być teraz na Islandii...
  ~raff /2018-07-27 14:58
 • ZNIWA
  Wczoraj w ursusie mialem ok 70 stopni i nie tylko ja,zapraszam na zniwa do pracy, teraz tez wyjezdzam w ten piekarnik, pozdrawiam
  ~traktorzysta /2018-07-27 14:36
 • Sierpień
  Jak myślicie jak długo utrzymają się te upały? Tylko przyszły tydzień? W prognozach długoterminowych widać ochłodzenie od 04.08.
  ~piotro /2018-07-27 10:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...