Informacje
 • "Mamy inwazję gorąca w Europie".
  Z każdym dniem będzie cieplej

  27-07-2018 08:24 Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach
  Napłynie bardzo zimne powietrze znad północnego Atlantyku Foto: Shutterstock, TVN Meteo | Video: TVN24

  Fala upałów, która dotarła do Europy, nie omija także Polski. Są regiony, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, jednak kolejne dni mogą być jeszcze gorętsze. O aktualnej sytuacji w pogodzie opowiadał we "Wstajesz i wiesz" Tomasz Wasilewski.

  Lato rozgościło się w Europie na dobre. - Teraz to największe ciepło, to epicentrum upału, jest na zachodzie Europy - mówił we "Wstajesz i wiesz" prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

  W krajach Beneluksu, we Francji i w Niemczech odnotowano 36-37 stopni Celsjusza - więcej niż w Madrycie czy Atenach. - To jest zupełnie niezwykła temperatura jak na tę część kontynentu - zaznaczył Wasilewski.

  Chłodniej, czyli 16 stopni

  Jedyne chłodne masy powietrza płyną koło Islandii, która była w czwartek jedynym europejskim krajem, w którym temperatura nie osiągnęła 25 stopni Celsjusza. W Reykjaviku termometry wskazały zaledwie 16 st. C. Nawet w wilgotnym zazwyczaj Londynie temperatura osiągnęła 35 st. C, a na południu Szwecji 33 stopnie.

  "Inwazja upału z dwóch stron"

  Dlaczego jednak jest aż tak gorąco? Jak tłumaczył Wasilewski, aurą sterują dwa ośrodki ciśnienia. Jeden z nich - niż - znajduje się na północy Atlantyku. Wyż natomiast usadowił się na północy Rosji, nad Finlandią.

  - Mamy taką inwazję ciepła w Europie, a właściwie inwazję upału z dwóch stron - po pierwsze, od strony południowo-wschodniej, i to ciepło płynie do Skandynawii, po drugie z południa - mówił Wasilewski.

  Wyż znad północy Rosji i Finlandii zgodnie z ruchem powietrza wokół wyżu ściąga ze sobą gorące powietrze z południowego wschodu. Z kolei niż, zalegający daleko na zachodzie nad Atlantykiem sprowadza upał nad Europę Zachodnią.

  - My jesteśmy właściwie i tu, i tu, objęci i tym, i tym ciepłem - zarówno tym płynącym ze wschodu, jak i tym płynącym z południa - tłumaczył prezenter.

  "Będzie goręcej, będzie bardziej upalnie"

  To gorąco pozostanie z nami jeszcze co najmniej przez kilka dni. Według obecnych wskazań modelu meteorologicznego GFS we wtorek w większości kraju może być 30 stopni lub więcej.

  - Koniec lipca szykuje się niezwykle gorąco - mówił Wasilewski. - Ten upał, który jest obecnie, czyli 31 stopni, które mamy na dziś w pogodzie, to nie jest koniec możliwości pogody. Po weekendzie będzie więcej, będzie goręcej, będzie bardziej upalnie, bo przyjdzie do nas fala najgorętszego powietrza, która teraz jest u sąsiadów, więc szykujemy się na ogromny upał - mówił Wasilewski.

  Szansę na ochłodzenie widać w obecnych prognozach dopiero po 4 sierpnia. - To jest na razie szansa i postawiłbym tu duży znak zapytania, bo to nie jest pewność - podkreślił prezenter.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • raff
  jak ja bym chciał być teraz na Islandii...
  ~raff /2018-07-27 14:58
 • ZNIWA
  Wczoraj w ursusie mialem ok 70 stopni i nie tylko ja,zapraszam na zniwa do pracy, teraz tez wyjezdzam w ten piekarnik, pozdrawiam
  ~traktorzysta /2018-07-27 14:36
 • Sierpień
  Jak myślicie jak długo utrzymają się te upały? Tylko przyszły tydzień? W prognozach długoterminowych widać ochłodzenie od 04.08.
  ~piotro /2018-07-27 10:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...