Informacje
 • Lato zrobiło co mogło, teraz nas porzuca. Nadszedł czas przymrozków

  20-09-2016 10:39 Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Nad ranem miejscami jest mroźno

  Fot.: Shuttertstock, film: TVN24

  Lato odchodzi. Popołudniami w słońcu jest jeszcze ciepło i przyjemnie. Jednak, gdy słońce skryje się za horyzont, chłód wypełza z zakamarków.

  Minionej nocy światło słoneczne odbijało się od Księżyca chłodnym blaskiem. Było przejmująco zimno, para unosiła się z ust. Ktoś chodził po lesie za naszym domem. Wolno posuwał się między drzewami, depcząc po szeleszczących liściach i łamiąc suche gałązki. To jesień oglądała odziedziczony po lecie majątek…

  Przymrozki

  Dziś rano okazało się, że temperatura w centrum kraju spadła do 3 st. C (w Warszawie, Łodzi, Sulejowie), a miejscami na wschodzie do 0 st. C (w Siedlcach). Zresztą we wschodnich regionach wystąpiły pierwsze przymrozki. W Siedlcach przy gruncie zmierzono -2 st. C, w Białymstoku -1 st. C, w Warszawie, Terespolu i Ostrołęce 0 st. C.

  Zimne powietrze

  W zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego, które spłynęło do nas znad północno-wschodniej Rosji, prezenterowi Bartkowi z Dzień Dobry TVN zgrabiały rano ręce przy wyklejaniu mapy z pogodą i temperaturkami do programu. Pewnie wielu z nas zmarzło w drodze do pracy.

  Ten północny chłód ma zostać z nami do soboty, więc noce i ranki będą w wielu miejscach kraju przejmująco zimne. Temperatura będzie spadać na wschodzie do 2-5 st. C, w centrum do 4-8 st. C, a na zachodzie do 7-10 st. C. Na wschodzie oraz w kotlinach górskich pojawiać się będą przymrozki.

  Chwila ocieplenia

  W weekend (24-25 września) napłynąć ma cieplejsza masa powietrza z południowego-zachodu, ale wschodni chłód będzie czaił się w pobliżu naszej granicy i wykorzysta każdą sposobność, by zająć miejsce ciepła.

  Lato nas porzuca

  Nastaje chłodniejsza część roku, wolno ale nieubłaganie. Schną liście, cichną pszczoły, umierają motyle. Lato zrobiło co mogło, teraz nas porzuca.

  W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych przyjemna temperatura rzędu 20 st. C popołudniami ma być na razie rzadkością. Dopiero pod koniec miesiąca zrobić się ma nieco cieplej. Na początku października jest szansa na złota polską jesień z temperaturą wzrastającą po południami do 23-25 st. C. Nad Europą Środkową rozsiądzie się potężny, słoneczny wyż, ciągnący do nas z południa ciepłe powietrze. Według prognoz amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery) październik w Polsce ma być ciepły. To miesiąc często wyżowy, pogodny i spokojny. Oby…

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Re w
  No wieczory i poranki chłodne trzeba na rower cieplejsze ubranie
  ~Przemek /2016-09-20 11:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....