Informacje
 • Jęzor chłodu od Skandynawii po Alpy. "Zimna Kaśka" nad Polską

  11-04-2019 13:08 Blog synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek
  Do Polski wlewa się zimna masa powietrza Foto: MiastoLębork2018, Ania r/Kontakt 24 | Video: TVN24

  "Do Polski wlewa się zimna masa powietrza znad Arktyki i Subarktyki. W nadchodzących dniach trzeba zadbać o zakwitające krzewy i drzewa, osłaniając je przed mrozem" - pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Nad Skandynawią ulokował się potężny wyż o imieniu Katharina. Układ ten ściąga z dalekiej północy, znad Arktyki i Subarktyki, zimne masy powietrza, które wlewają się powoli, ale konsekwentnie. Objęły one Norwegię, Szwecję, Finlandię, Danię, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz Niemcy.

  Powrót śniegu z deszczem

  W wyżach powietrze nie sprzyja powstawaniu większego zachmurzenia, stąd na obszarach objętych przez "zimną Kaśkę" noc ze środy na czwartek była na ogół pogodna, a więc sprzyjająca silnemu wychładzaniu się gruntu oraz już i tak zimnej masy powietrza.

  Najzimniej było nad ranem w Szwecji oraz w Norwegii, gdzie odnotowano -23 stopnie Celsjusza. W Polsce aż tak zimno nie było, jednak temperatura na północy, zachodzie oraz w centrum kraju spadła poniżej zera stopni. W Lesznie, Resku i Słubicach temperatura spadła do -4 st. C, a przy gruncie odnotowano -8 st. C w Lesznie i -6 st. C w Resku oraz Słubicach. Na pozostałym obszarze kraju temperatura spadła do -3 st. C. Tylko na południowym wschodzie kraju, który znajduje się pod chmurami ciepłego frontu atmosferycznego z deszczem ze śniegiem, temperatura była dodatnia.

  Na północy kraju (na Wybrzeżu, Pomorzu i Żuławach) w zimnej masie powietrza utworzył się niewielki chłodny front, na którym pada śnieg i śnieg z deszczem.

  Z północy wlewa się chłód

  Sytuacja nie zmieni się przez najbliższe 24 godziny. Śnieg z deszczem może padać na północy i południu kraju jeszcze w nocy oraz w piątek. Temperatura w piątek rano ponownie będzie ujemna na północy, zachodzie i w centrum Polski. Spaść może lokalnie do -5 st. C, a przy gruncie do -9 st. C.

  W objęciach "zimnej Kaśki" Polska pozostanie przez tydzień, jednak w przyszłym tygodniu zimna masa powietrza pochodzenia arktycznego zostanie wyparta przez cieplejsze masy powietrza napływające z południa, a charakter "zimnej Kaśki" złagodnieje.

  Uwaga na roślinność

  W nadchodzących dniach trzeba zadbać o zakwitające właśnie krzewy i drzewa, bo zimno może im zaszkodzić. W sobotę będzie na ogół pogodnie, stąd o poranku temperatura spadnie miejscami do -5 st. C na północy, zachodzie i w centrum, a przy gruncie do -7 st. C. Łagodniej będzie w niedzielę rano, kiedy na północy kraju może być -4 st. C.

  Jest duże prawdopodobieństwo, że w poniedziałek 15 kwietnia chwyci lekki mróz. Spodziewanych jest do -3 st. C na północy i w obszarach podgórskich.

  W przyszłym tygodniu wiosenna pogoda zacznie na dobre rozgaszczać się w Polsce, będzie już dużo przyjemniejsza i łagodniejsza dla roślin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • PRZYMROZEK W DĄBRÓWCE TUCHOWSKIEJ
  ZIMA WRÓCIŁA DO DĄBRÓWKI TUCHOWSKIEJ ŚNIEG 0,1-TEMPERATURA
  ~JARUS /2019-04-12 10:04
 • Gdzie jest wiosna?????????
  Kiedy będzie na miłość boską ciepło??!!!! Przez to zimno człowiek jest ciągle chory. A to przeziębienie. A to owiany kark. A to korzonki!! Już miałam w tamten weekend chować płaszcz wełniany do szafy, ale widzę, że zimowe rzeczy trzeba mieć cały czas na pod orędziu. Oszaleć można z tym zimnem. Człowiek 7 miesięcy w zimnie musi żyć. Okropność.
  ~Meteoropatka /2019-04-12 09:47
 • Powturka
  Znaczy ze będzie powtórka z zeszłego roku, Niemcy już w Marcu musieli użyć rezerw zboża z roku 2017 a to oznacza biedę w roku 2020.
  thom_thomas /2019-04-11 15:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...