Informacje
 • Jeszcze będzie mroźno. Ostrzeżenia w 15 województwach

  15-04-2019 11:56 Sprawdź, gdzie pogoda może być groźna
  Prognoza pogody na lany poniedziałek Foto: Flickr (CC BY 2.0) / Dawn Endico | Video: tvnmeteo.pl

  Polska wciąż pozostaje pod wpływem zimnego arktycznego powietrza z północy i północnego wschodu. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dla niemal całego kraju ostrzeżenia przed przymrozkami.

  Około godziny 6 w poniedziałek najzimniej było na Kasprowym Wierchu. Termometry pokazały tam -6 stopni Celsjusza. W Lęborku temperatura sięgnęła -5 st. C. Temperaturę rzędu -4 st. C zarejestrowano w Kętrzynie, Białymstoku oraz na Śnieżce.

  W wielu regionach temperatura była mniejsza niż 0 st. C.

   

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  To jeszcze nie koniec przymrozków - przewidują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzegli przed tym zjawiskiem, wydając żółte alarmy.

  Alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami obowiązują w województwach:

  zachodniopomorskim (z wyłączeniem powiatu Świnoujście), kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim i małopolskim (z wyłączeniem powiatu tatrzańskiego) - gdzie temperatura powietrza może wynieść od -4 st. C do -1 st. C, a przy gruncie od -6 st. C do -4 st. C. Ostrzeżenia stracą ważność we wtorek o godzinie 8;

  - warmińsko-mazurskim (w powiatach elbląskim, Elbląg, braniewskim, bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, Olsztyn, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim, działdowskim, nidzickim i szczycieńskim) - tam prognozuje się spadek temperatury powietrza do -3 st. C, a przy gruncie do -6 st. C. Alerty będą ważne od północy do godziny 8 we wtorek;

  - lubuskim i wielkopolskim, w których prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -1 st. C, natomiast przy gruncie do -4 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 we wtorek;

  - dolnośląskim i opolskim - gdzie prognozuje się lokalnie spadek temperatury od -4 st. C do -2 st. C, a przy gruncie od -6 st. C do -3 st. C. Alerty stracą ważność we wtorek o godzinie 8.

   

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mroźny poranek?
  zapewne, jak się dowiemy to wina PISu. Wszystko jest winą PISu.
  Gordian Knot /2019-04-15 07:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...