Informacje
 • Jeszcze będzie mroźno. Ostrzeżenia w 15 województwach

  15-04-2019 11:56 Sprawdź, gdzie pogoda może być groźna
  Prognoza pogody na lany poniedziałek Foto: Flickr (CC BY 2.0) / Dawn Endico | Video: tvnmeteo.pl

  Polska wciąż pozostaje pod wpływem zimnego arktycznego powietrza z północy i północnego wschodu. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dla niemal całego kraju ostrzeżenia przed przymrozkami.

  Około godziny 6 w poniedziałek najzimniej było na Kasprowym Wierchu. Termometry pokazały tam -6 stopni Celsjusza. W Lęborku temperatura sięgnęła -5 st. C. Temperaturę rzędu -4 st. C zarejestrowano w Kętrzynie, Białymstoku oraz na Śnieżce.

  W wielu regionach temperatura była mniejsza niż 0 st. C.

   

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  To jeszcze nie koniec przymrozków - przewidują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzegli przed tym zjawiskiem, wydając żółte alarmy.

  Alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami obowiązują w województwach:

  zachodniopomorskim (z wyłączeniem powiatu Świnoujście), kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim i małopolskim (z wyłączeniem powiatu tatrzańskiego) - gdzie temperatura powietrza może wynieść od -4 st. C do -1 st. C, a przy gruncie od -6 st. C do -4 st. C. Ostrzeżenia stracą ważność we wtorek o godzinie 8;

  - warmińsko-mazurskim (w powiatach elbląskim, Elbląg, braniewskim, bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, Olsztyn, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim, działdowskim, nidzickim i szczycieńskim) - tam prognozuje się spadek temperatury powietrza do -3 st. C, a przy gruncie do -6 st. C. Alerty będą ważne od północy do godziny 8 we wtorek;

  - lubuskim i wielkopolskim, w których prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -1 st. C, natomiast przy gruncie do -4 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 8 we wtorek;

  - dolnośląskim i opolskim - gdzie prognozuje się lokalnie spadek temperatury od -4 st. C do -2 st. C, a przy gruncie od -6 st. C do -3 st. C. Alerty stracą ważność we wtorek o godzinie 8.

   

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mroźny poranek?
  zapewne, jak się dowiemy to wina PISu. Wszystko jest winą PISu.
  Gordian Knot /2019-04-15 07:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...