Informacje
 • Jesienny upał na Węgrzech.
  Rekordowo wysokie temperatury

  23-10-2019 09:27 Rekordowo ciepły październik na Węgrzech
  Kwiaty późnego lata na Węgrzech (odc. 634) Foto: flickr/Dennis Sylvester Hurd(CC BY 2.0) | Video:  

  Na Węgrzech padają rekordy ciepła. Przez trzy dni odnotowywano temperaturę, która mogłaby się pojawić się w lipcu. We wtorek na południu kraju termometry wskazywały ponad 28 stopni Celsjusza - poinformował Krajowy Urząd Meteorologiczny.

  Po raz trzeci z rzędu pobity został we wtorek dzienny rekord temperatury na Węgrzech. Zanotowana wartość – 28,7 stopnia Celsjusza – była o ponad 2 stopnie wyższa od poprzedniego rekordu – podał Krajowy Urząd Meteorologiczny.

  - Temperatura podniosła się do poziomu typowego dla końca lipca – napisali meteorolodzy. Nowy rekord został pobity w Szikancs na południu kraju. Poprzedni – zanotowany w Budapeszcie w 1943 roku – wynosił 26,2 st. C.

  Na Węgrzech typowa dla tej pory roku temperatura wynosi 14 stopni Celsjusza. Wtorkowy rekord jest więc od niej ponad dwa razy większy. Według urzędu taka różnica dobrze pokazuje skalę skrajności pogodowych.

  Trzy dni z rzędu

  W poniedziałek również informowano, że pobito rekord. Wynik z 21 października - 28 stopni - o prawie 2,5 stopnia przekroczył poprzedni - z 1935 roku. Został zanotowany w miastach Nyiregyhaza oraz Baja.

  Rekordowo ciepło jak na 21 października było też w Budapeszcie, gdzie zanotowano 25,6 stopnia. Poprzedni rekord w węgierskiej stolicy dla tego dnia wynosił 25 stopni i padł w 1943 r.

  W Adony dzienny rekord temperatury dla Węgier został pobity drugi dzień z rzędu. W niedzielę zanotowano tam 26,9 stopnia Celsjusza.

  Według prognoz przez cały tydzień na Węgrzech ma być słoneczna, ciepła pogoda. Temperatura może przekraczać nawet 25 stopni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...