Informacje
 • Jaka prognoza na święta? Synoptyk sprawdza, czy jest szansa na śnieg

  11-12-2019 16:25 Blog synoptyk tvmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek
  "Białe święta w naszym klimacie są, niestety, rzadkością" Foto: ClimateReanalyzer.org/Unsplash.com | Video:  

  Jak wygląda obecnie prognoza pogody na święta? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek robi przegląd najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych i sprawdza, czy jest szansa na śnieg w Wigilię i Boże Narodzenie.

  W środę rano mróz malowniczo oszronił krajobraz i ozdobił szyby okienne. W centrum kraju temperatura przy gruncie spadła do -11 stopni Celsjusza. Pejzaże jak z bajki!

  Czy tak będzie na święta?

  Do Bożego Narodzenia zostało 14 dni. Spadnie śnieg? O tym toczyła się rozmowa przed godziną 5 rano na pewnym prowincjonalnym peronie w samym centrum Polski. Na moje pytanie - "dlaczego ten śnieg jest taki ważny?" ktoś odpowiedział "bo bym z wnuczką na sanki poszedł...".

  Śnieg i mróz zaczynają być jednym ze świątecznych marzeń. Tydzień temu widać było w modelach meteorologicznych formujący się nad Atlantykiem wielki chłodny wir atmosferyczny, który miał możliwość ściągnięcia zimnych mas powietrza i śniegu na Święta. Co widać dziś? Modele wyliczają już dokładniejszą prognozę pogody na ten okres. Sprawdzamy!

  Dzieje się nad Atlantykiem

  Nad Europą rozwinęła się typowa dla naszego klimatu sytuacja jesienno-zimowa. Pogodą sterują Niż Islandzki i Wyż Azorski. To główne centra dowodzenia, których działania są przewidywalne. Ale zawsze znajdą się renegaci, jak Wyż Skandynawski czy Rosyjski i nic nie jest proste!

  Powstające nad Atlantykiem potężne układy niżowe z centrami w rejonie Islandii funkcjonują teraz bardzo dobrze dzięki oceanowi, który zgromadził rezerwy ciepła, czyli energię potrzebną wirom. Te wyglądają na zdjęciach satelitarnych jak gigantyczne ślimaki z chmur. Niczym pompy pchają na zmianę masy powietrza raz ciepłe, raz zimne. Dominuje cyrkulacja strefowa - napływ powietrza z kierunków zachodnich, z krótkimi wrzutami zimna z północy, bądź ciepła z południa.

  Na poniższej mapie widać niże z centrami w okolicach Islandii oraz potężny wyż nad Atlantykiem:

  Od dłuższego czasu widać, że między 15 a 18 grudnia uformuje się kolejny taki potężny wir, którego centrum ulokuje się w niższych szerokościach geograficznych, nad Wielkiej Brytanią i Francją, pchając chłód nawet do Hiszpanii, a do nas zaciągając łagodne masy z południa.

  Możliwe, że uda mu się odsunąć od Europy ciepły Wyż Azorski, zalegający na południe od wirów niżowych. Jeśli niż utrzyma się i dostanie sporą dawkę chłodu z północy, to zgodnie z regułami cyrkulacji, powędruje na wschód. Wraz z nim przemieści się w nasze rejony kontynentu zatoka chłodu. I białe święta gotowe!

  Scenariusz na Wigilię

  Ale tak łatwo może nie być! Otóż w świetle najnowszych prognoz numerycznych wir niżowy ma rozerwać obszar wyżowej łagodnej pogody na dwa kawały. Jeden z nich przemieści się nad Europę Środkową, co oznacza słoneczną aurę i duże ocieplenie przed świętami. Temperatura może wzrosnąć na południu Polski do nawet 10 stopni Celsjusza, w centrum do 8 stopni, na północy do 7 stopni.

  Później jednak pogoda w takim wyżu ulokowanym zimą nad centrum kontynentu szybko się psuje przez osiadające w układzie powietrze duszące wilgoć i zanieczyszczenia przy ziemi. Tworzy się nisko zalegająca czapa z chmur zasłaniająca Słońce. Temperatura wówczas wrastać może w dzień do kilku stopni powyżej zera stopni, nocą spadać poniżej tej wartości. Taki jest dziś scenariusz na Wigilię.

  Wyż ma rozciągnąć się od Ukrainy po Skandynawię, dając impuls do powstania zimnego wyżu na północy i utworzenia blokady dla wirów znad Atlantyku. Wtedy jest szansa na rozpoczęcie się prawdziwego epizodu zimowego. Tym bardziej, że na południe od wyżu skandynawskiego ściągającego chłód z północnego wschodu lokują się nad Morzem Śródziemnym niże podrzucające do nas wilgoć. Sytuacja wymarzona dla wielbicieli opadów śniegu!

  "Sytuacja jest dynamiczna"

  Trwa właśnie walka między ciepłem i chłodem. Niże Atlantyckie mają ogromne zaplecze energii w oceanie, w nich ratunek przed "zgniłymi" wyżami. Szala zwycięstwa przechyla się dziś na stronę wyżowej, pochmurnej i "nijakiej" pogody na Boże Narodzenie. W prognozach widać jednak szansę na śnieg - ale dopiero po świętach!

  Cytując klasyka i legendę radiowej prognozy pogody pana Andrzeja Zalewskiego "sytuacja jest dynamiczna!". Będziemy sprawdzać!

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Na chwilę obecną,nikłe szanse na śnieg
  Dużo starszych osób marzy,aby ze swoimi dziećmi, bądź z wnukami wyjść na sanki i spędzić z nimi miłe chwile na śniegu.Z tym śniegiem to trudna sprawa.Nawet,jeśli zdarzy się,że gdzieś popada, to przy plusowej temperaturze powstanie chlapa, chyba nie o to chodzi.Słaba wyżowa wschodnia blokada,która się odbudowuje, to otwarcie drogi ciepłym masom powietrza z południa i południowego zachodu,oraz kolejnym niżom z Atlantyku. Moim zdaniem, taka ciepła,wilgotna pogoda utrzyma się do samych Świąt Bożego Narodzenia. W dawnych czasach, jeśli nie było śniegu w święta,pojawił się w Nowy Rok i tak przeważnie było.Może tradycja będzie podtrzymana i się sprawdzi.Myślę,że temat białych świąt cały czas jest otwarty,sytuacja baryczna ciągle ulega zmianom.Przydałby się nam silny rosyjsko-skandynawski wyż,który nie tylko zablokowałby atlantycką wilgoć,lecz ''przegnałby''całe te bractwo mokrych niżów na zachód w kierunku Atlantyku.
  ~Lech /2019-12-14 22:48
 • Byle jaka
  To pewne, jak co roku ciepło i mokro - najgorszy scenariusz.
  ~Nick /2019-12-13 18:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...