Informacje
 • Intensywne opady deszczu.
  Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń IMGW

  13-05-2019 15:23 Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: SplitShire/Pexels (CC BY 1.0) | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda w najbliższych dniach może stwarzać zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Obowiązują również alerty hydrologiczne i prognoza zagrożeń.

  W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Nayvi znad Morza Północnego. Na wschodzie kraju nadal pogodę kształtować będzie deszczowy front atmosferyczny. Pozostaniemy w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko na wschodzie pojawi się cieplejsze polarno-morskie. Przeważać będzie termiczne odczucie chłodu.

  Ostrzeżenia meteorologiczne

  Na południu Polski aura może być groźna. Prognozowane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami spadnie od 30 do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia w województwach:

  - śląskim, w powiatach cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;

  - małopolskim, w powiatach oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, nowotarskim i tatrzańskim;

  - podkarpackim, w powiecie jasielskim.

  Alerty wejdą w życie o godzinie 23 w poniedziałek i będą obowiązywać do godziny 3 w środę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Dotyczą województw:

  - małopolskiego, gdzie w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w południowej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego;

  - śląskiego, w którym z powodu intensywnych opadów deszczu w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy oraz Soły spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

  Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 3 we wtorek do godziny 9 w środę.

  Prognoza zagrożeń meteorologicznych

  WTOREK

  Alerty przed intensywnymi opadami deszczu mogą obowiązywać również we wtorek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać alarmy dla województw podkarpackiegomałopolskiego śląskiego. Ostrzeżenia mogą pojawić się między godziną 7.30 we wtorek a 7.30 w środę.

  ŚRODA

  Także w środę intensywne opady deszczu będą dawać się we znaki na południu kraju. Prognozuje się wystąpienie opadów o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Nie powinny być większe niż do 20-30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie 40 litrów na metr kwadratowy. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą ostrzeżenia w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Alerty mogą wejść w życie od godziny 7.30 w środę do 7.30 w czwartek.

  CZWARTEK

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą ostrzegać przed intensywnym deszczem również w czwartek. Alerty mogą zostać wydane w województwie dolnośląskim, gdzie prognozuje się wystąpienie opadów deszczu miejscami o natężeniu umiarkowanym, rzędu od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy. Alarmy mogą pojawić się między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wszędzie pada a na Pomorzu w okolicach Chojnic od paru tygodni nie spadła nawet kropla!
  Kiedy popada w powiecie chojnickim bo straszna susza!
  ~Ania /2019-05-14 06:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...