Informacje
 • Intensywne opady deszczu i burze. IMGW ostrzega południe Polski

  26-04-2019 19:36 Sprawdź, gdzie mogą zostać wydane ostrzeżenia
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Weekend lokalnie przyniesie intensywne opady deszczu i burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń pogodowych.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i prognozę zagrożeń.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Ostrzeżenia obowiązują w województwach:

  - małopolskim, we wszystkich powiatach poza: miechowskim, proszowickim, olkuskim, krakowskim, Kraków, oświęcimskim, chrzanowskim i wadowickim. Prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu do 25-40 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 6.00 w sobotę do 6.00 w niedzielę.

  - podkarpackim, we wszystkich powiatach poza: mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, leżajskim, lubaczowskim i niżańskim. Przewiduje się tam pojawienie się opadów deszczu do 25-40 litrów na metr kwadratowy. Alerty będą aktualne od godziny 10.00 w sobotę do 16.00 w niedzielę.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  W sobotę i niedzielny poranek należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu w województwach małopolskim i podkarpackim oraz burz w województwie lubelskim. Tym ostatnim towarzyszyć mogą opady deszczu rzędu 15 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...