Informacje
 • Front okluzji przyniesie burze.
  Alerty na południu Polski

  29-06-2018 08:49 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia

  Ostrzeżenia przed burzami ważne na południu

  Mike Lewinski/flickr.com (CC BY 2.0)

  W piątek nad Polską mogą przejść burze, miejscami z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zjawiskiem dla czterech województw.

  Na pogodę na obszarze Polski południowej i wschodniej wpływa front okluzji (czyli kombinacja frontu atmosferycznego ciepłego z frontem zimnym), związany z niżem znad Morza Czarnego. W ostatnich dniach przyniósł nam burze i pomimo że już się rozpada, może jeszcze nieść wyładowania atmosferyczne. Pierwsze burze mają wystąpić wczesnym popołudniem. Już przed godziną 8 rano rozwijały się pierwsze komórki burzowe.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem dla południowych i wschodnich regionów kraju. Alerty będą obowiązywać w piątek od godziny 12 do 21.

  Ostrzeżenia przed burzami z gradem

  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

  Na terenie całego województwa mają wystąpić burze z gradem. Będą im towarzyszyć opady deszczu rzędu 20-30 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni, lokalnie do 40 l/mkw. Prędkość porywów wiatru dojdzie do 70 kilometrów na godzinę.

  WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

  Dla południowo-wschodnich powiatów województwa (sandomierskiego, staszowskiego, buskiego, kazimierskiego) wydano ostrzeżenie przed burzami z gradem. Mają im towarzyszyć opady deszczu do 20-30, a lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 km/h.

  W pozostałych powiatach (ostrowieckim, starachowickim, kieleckim, Kielce, pińczowskim, jędrzejowskim, włoszczowskim, koneckim i skarżyskim) ogłoszono alert przed burzami. Podczas nich spadnie do 20-25 l/mkw. deszczu i powieje w porywach do 70 km/h, jednak nie prognozuje się gradu.

  Ostrzeżenia przed burzami

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

  Na obszarze województwa wystąpią burze, miejscami z gradem. Podczas nich spadnie przeważnie od 25 do 25 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw. i powieje do 70 km/h.

  Na wschodzie województwa (powiaty: dąbrowski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki, tarnowski, Tarnów) suma opadów ma być wyższa – od 20 do 30, lokalnie do 40 l/mkw.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

  Na południu i wschodzie województwa (powiaty: zawierciański, będziński, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, bieruńsko-lędziński, Tychy, mikołowski, pszczyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki, cieszyński, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławski, Rybnik, rybnicki, Żory) rozwiną się burze. Podczas nich spadnie do 20-25 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw., a prędkość porywów wiatru dojdzie do 70 km/h.

   

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  "Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Co oznacza orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...