Informacje
 • Ekstremalna temperatura na świecie.
  "Zmiany klimatu zdecydowanie przyspieszają"

  03-02-2019 19:47 Rozmowa z fizyk atmosfery

  Czym jest wir polarny, który odpowiadał za uderzenie mrozu w Stanach Zjednoczonych i dlaczego było tam zimniej niż w niektórych regionach Arktyki - miedzy innymi na te pytania odpowiedziała we "Wstajesz i weekend" fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.

  W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych temperatura powietrza spadła nawet do -48 stopni Celsjusza. Było zimniej niż w rejonach arktycznych. Przyczyniły się do tego zakłócenia w strukturze wiru polarnego.

  - Wir polarny to zjawisko naturalne, aczkolwiek coraz częściej powtarzające się w zmieniającym się klimacie. To jest niestety ta przykra konsekwencja, z jaką musimy się zmierzyć - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

  Tłumaczyła, że wir polarny to obszar niskiego ciśnienia, bardzo chłodnego powietrza ograniczonego przez prąd strumieniowy, który wieje na dużej wysokości. - Jeżeli on jest silny, to trzyma to chłodne powietrze przy biegunach - wyjaśniła. Natomiast jeżeli wir ulega przerwaniu, wtedy zimne masy powietrza wdzierają się w głąb kontynentu i płyną dalej na południe. Z drugiej strony ciepłe masy powietrza płyną na północ. - I mamy paradoks, że Stany Zjednoczone są chłodniejsze niż niektóre regiony arktyczne - uzupełniła fizyk atmosfery.

  Ekstremalne temperatury

  - Zmiany klimatu zdecydowanie przyspieszają. To, że mamy ekstrema związane z takimi chłodnymi dniami, nie świadczy o tym, że zmian klimatu nie ma - podkreśliła fizyk. Tłumaczyła, że regiony z cieplejszym klimatem nie będą miały nieustającego lata, raczej doświadczą ekstremów z tym związanych.

  Remiszewska-Michalak dodała, że paradoksalnie te chłodniejsze epizody mogą być coraz groźniejsze i coraz częściej będziemy mogli je obserwować.

  - W ciągu ostatnich 10-20 lat lat doświadczyliśmy szeregu najwyższych temperatur globalnych i ekstremizacji niebezpiecznych zjawisk - opowiadała. Jednym z nich są właśnie napływy chłodnego powietrza z bieguna.

  W okresie lata mamy fale upałów związane z prądem strumieniowym, który się przerywa i powoduje, że układy ciśnienia "zastygają" w miejscu.

  - To pokazuje, że musimy być przygotowani i na te niskie temperatury, które nastąpią, i na te temperatury bardzo wysokie - podkreśliła Remiszewska-Michalak. Jako przykład podała Australię, która w ostatnich tygodniach zmaga się z falą rekordowych upałów. - Australia jak w soczewce pokazuje nam, jak bardzo musimy zadbać o to, żeby się dostosować - uzupełniła.

  Posłuchaj całej rozmowy z fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Teraz to się nazywa
  Globalne ocieplenie to jest zmiana klimatu a nie teraz to się nazywa. Mam 65 lat i pamiętam zimy gdy temperatury czasami przez miesiąc trzymały w dzień -25 stopni, a w nocy po -32. Nie pamiętam zbytnio początków kwietnia z plus 20 stopniami. Nie pamiętam zbytnio zim w Hiszpanii aby były sroższe niż w Polsce, nie pamiętam aby kiedyś zimy na południu Europy były sroższe niż u nas. Co do badań, dawno temu nie prowadzono badań bakteriologicznych więc Europę pustoszyła dżuma, nie prowadzono badań medycznych więc umierano z byle powodu, nie prowadzono badań w wielu dziedzinach. Teraz pewnie bada się nawet smoczki dla dzieci, czy aby materiały użyte w nich nie wydzielają toksycznych związków. I słusznie. Zawsze mawiało się, że odstajemy od Zachodu, ale tam wydawano więcej na naukowców i badania. Ale zawsze możesz wydać swoją pracę badawczą na temat zmian klimatycznych, najpierw jednak skończ podstawówkę.
  ~Irek /2019-05-01 22:48
 • Więcej kłamstw.
  Czym więcej paniki tym więcej pieniędzy chcą na badania. Joz Anglików złapali na kłamstwach o globalnym ociepleniu. Teraz to się nazywa " zmiana klimatu", w która stronę zawieje( czy zimniej czy cieplej) to wymaga więcej pieniędzy na badania.
  ~Piotr /2019-02-04 01:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...