Informacje
 • Eks-Dorian na północy,
  wał wyżowy na południu

  12-09-2019 12:36 Sprawdź, co szykuje nam pogoda
  Wał wyżowy na południu Europy Foto: sat24.com | Video: TVN24

  Do Europy dotarł eks-Dorian, pozostałość po huraganie, który szalał od początku września na Bahamach. Związany z nim front przyniósł do północno-zachodniej Polski strefę opadów.

  Huragan Dorian, który od początku września pustoszył Bahamy, pozbawił życia co najmniej 50 osób. Uderzył w wyspy jako huragan najwyższej, piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Według władz kraju bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ wciąż trwa usuwanie skutków huraganu.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O DORIANIE

  Dorian, docierając w okolice Europy, stał się niżem eks-Dorian. Jak poinformowała w czwartek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, układ znajduje się obecnie u wrót Arktyki, a centrum tego niżu zlokalizowane jest nad Wyspą Niedźwiedzią. Odchodzący od tego niżu front rozciąga się nad Skandynawią, Bałtykiem i północno-zachodnią Polską.

  - Za tym frontem płynie chłodniejsze powietrze, które już dominuje nad Islandią - opowiadała we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenterka pogody Anna Dec. Dodała, że w Rejkiawiku termometry pokazały w czwartek 9 stopni Celsjusza.

  Eks-Dorian wpłynął głównie na pogodę w Islandii, Irlandii i Wyspach Szkockich. Przyniósł tam silne porywy wiatru i opady deszczu.

  Jak eks-Dorian wpływa na pogodę w Polsce?

  Odchodzący od układu front przynosi do północno-zachodniej Polski strefę opadów deszczu do pięciu litrów wody na metr kwadratowy, miejscami do 10 l/mkw.

  - Stąd na Pomorzu mamy opady deszczu i wiejący z prędkością 50 kilometrów na godzinę wiatr - tłumaczyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Wał wyżowy

  Pogodę w Europie kształtuje również kilka obszarów wysokiego ciśnienia - wyż Azorski oraz wyże znajdujące się nad Rosją i Alpami.

  - Układy wyżów tworzą wał wyżowy i zapewniają bardzo dobrą pogodę - tłumaczyła synoptyk. - Wał wyżowy to obszar gęstszego powietrza, tworzy takie "pasmo gór w atmosferze" - dodała.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...