Informacje
 • Duże ochłodzenie, mroźne noce.
  "Przed nami zimny incydent"

  29-03-2020 12:18 Tomasz Wasilewski rysuje pogodę w Europie
  Na pogodę w Polsce wpłynie wyż znad Irlandii i niż z północy Rosji Foto: Shutterstock/tvnmeteo.pl | Video: tvnmeteo.pl

  W najbliższych dniach możemy zapomnieć o temperaturze podobnej do tej, której doświadczyliśmy w sobotę. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie dość chłodna. Jak zapowiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kolejne będą jeszcze mroźniejsze.

  Nadchodzi spora zmiana w pogodzie. Jak powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, jeszcze w sobotę w wielu częściach kraju było wyjątkowo ciepło. Z kolei prognozy na kolejne noce mówią o ujemnej temperaturze.

  - To jest duże ochłodzenie, zmiana cyrkulacji powietrza z południowej na północną, więc przed nami taki poważny, może nie zimowy incydent, bo już mamy wiosnę, ale zimny incydent - stwierdził Wasilewski.

  Ponad 20 stopni różnicy

  Zmianę doskonale obrazują mapy z temperaturą na sobotę i poniedziałek.

  - W sobotę 18 stopni Celsjusza to była można powiedzieć taka powszechna temperatura. I w centrum, i na południu, zdarzała się w wielu miejscach. Natomiast w poniedziałek rano będzie mróz i to taki solidny, w wielu miejscach to już może być -6 stopni, -4 i tak dalej, a to będzie pierwsza taka zimna noc - mówił.

  Jeśli porównywać wartości temperatury z tych dni, w Polsce ochłodzenie sięgnie ponad 20 stopni. Taki skok jest spowodowany działaniem dwóch układów barycznych - wyżu, którego centrum znajduje się u wybrzeży Szkocji i Irlandii oraz niżu na północnym wschodzie kontynentu, na północy Rosji.

  - Od tego niżu odchodzi front atmosferyczny, z którego dziś spodziewamy się przelotnych opadów. Najpierw to będą słabe opady deszczu, a potem słabe opady deszczu ze śniegiem - powiedział prezenter.

  Popada

  Przed frontem, jeszcze w dość ciepłym powietrzu, mogą pojawiać się nieznaczne opady deszczu. Ciepło, które utrzymywało się jeszcze w sobotę, kieruję się teraz w stronę Ukrainy i Rosji. Za nim z powodu wyżu znad wybrzeży Wielkiej Brytanii i niżu znad północy Rosji utworzyła się cyrkulacja północna.

  - To znaczy, że znad Morza Norweskiego i Arktyki zaczyna płynąć do nas zimno, i to jest przyczyna tego ochłodzenia, które zapowiadamy od jutra. Więc tak, dzisiaj front atmosferyczny, z przelotnymi opadami deszczu, które na północy mogą zamieniać się w deszcz ze śniegiem i po przejściu tej strefy. Jutro rano pojawi się mróz, a kolejne noce będą jeszcze mroźniejsze - podsumował Wasilewski.

  Całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim zobaczysz tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...