Informacje
 • Do weekendu może być niebezpiecznie: czeka nas sporo gwałtownych burz

  10-06-2014 17:49 Zobacz, jakie pogodowe utrudnienia nadejdą w najbliższych dniach

  Przed nami kilka dni z burzami i gwałtownymi zjawiskami

  Shutterstock

  Do weekendu musimy się liczyć z gwałtownymi zjawiskami - wyładowaniami, gradobiciami, silnym wiatrem. W sobotę i w niedzielę zrobi się nieco spokojniej, ale miejscami może zagrzmieć. Na początku nowego tygodnia aura się ustabilizuje, ale nie będzie zbyt pogodna.

  Alarm TVN Meteo na Twitterze. Śledź @alarm_pogodowy

  W środę na opady i na gwałtowne zjawiska narażeni będą mieszkańcy obszarów od Pomorza Zachodniego, przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, po Śląsk.

  Według prognozy pogody ma tam przelotnie padać, a do tego będą przechodzić burze. Podczas nich deszcz popada bardziej intensywnie, z natężeniem 30 l/mkw., może też spaść grad. Burzowe porywy wiatru mają osiągać prędkość nawet 90 km/h.

  Pod koniec dnia nie będzie można liczyć na uspokojenie aury. Jak zapowiada synoptyk TVN meteo Arleta Unton-Pyziołek, w nocy ze środy na czwartek do Polski wkroczy znad Niemiec chłodny burzowy front. Przyniesie zmianę pogody, a początkowo będzie wywoływał kolejne intensywne opady - do 40 l/mkw. - oraz gradobicia.

  Burze, deszcz i wiatr

  W czwartek przelotne opady i burze - miejscami gwałtowne - utrzymają się na wschodzie, południu i w centrum kraju. Oznacza to opady rzędu 20-40 l/mkw. i silne porywy wiatru dochodzące do 90 km/h.

  W piątek grzmieć ma tylko na Podlasiu. Burzom będą towarzyszyły opady o natężeniu 20 l/mkw. i porywy wiatru o prędkości 80 km/h. W innych północnych regionach ma padać, ale bez wyładowań. W całym kraju może okresami dość silnie wiać.

  W weekend mokro, lokalnie zagrzmi

  W sobotę czeka nas przerwa od burz. Parasole mogą się jednak przydać, bo według prognozy pogody ma przelotnie padać. Północno-zachodni wiatr może okresami wiać dość silnie.

  Drugi dzień weekendu również upłynie pod znakiem przelotnego deszczu. W północno-wschodniej Polsce jednak znów uaktywnią się burze. Podczas nich może spaść 10-20 l deszczu na metr kwadratowy i silnie powiać.

  Deszczowo, ale spokojnie

  Według obecnych prognoz na początku nowego tygodnia grzmieć nie będzie. Na poniedziałek i wtorek dla całego kraju prognozowane są przelotne opady deszczu. Nie powinny im towarzyszyć gwałtowne zjawiska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ekstremalne zjawiska pogodowe
  Niestety ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym fale upałów i związane z nimi susze, na zmianę z gwałtownymi burzami i powodziami, będą stopniowo stawać się nową normą.wynika to ze zmian klimatycznych i wszystko wskazuje na to, że wraz z ociepleniem klimatu ich ilość i siła będzie się zwiększać. Zawartość CO2 w atmosferze stale rośnie. Od końca lat 50-tych XX wieku koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 315 ppm do około 400 ppm i proces ten przyspiesza. Po prostu stale wydobywamy węgiel i ropę i w ogromnych ilościach spalamy. Tym, co możemy robić to: 1. zmniejszanie własnego śladu węglowego 2. popieranie polityków, którzy poważnie podchodzą do problemu 3. włączanie się w akcje na rzecz środowiska.
  ~Ekoprzewodnik /2014-06-12 21:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...