Informacje
 • Coraz więcej zachorowań na odrę w Europie. 37 zgonów w pół roku

  20-08-2018 17:22 W Polsce 95 przypadków
  Rośnie liczba zachorowań na odrę. Winą - brak szczepień (materiał archiwalny) Foto: Shutterstock/WHO | Video: TVN24

  Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na odrę w Europie. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko w pierwszym półroczu na Starym Kontynencie wykryto 41 tysięcy przypadków.

  - Jesteśmy świadomi sytuacji. Podzielamy zaniepokojenie wyrażone przez WHO - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Anca Paduraru. - Monitoring danych Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób potwierdza, że ta niepokojąca sytuacja ma również miejsce w Unii Europejskiej - dodała.

  37 zgonów w pół roku

  Komisja przyznała, że trzy z siedmiu krajów, które mają najwyższą liczbę zachorowań na odrę w Europie, należą do Unii Europejskiej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są to Francja, Grecja i Włochy, gdzie wykryto odpowiednio 2741, 3192 oraz 3343 przypadków. Dla porównania, w Polsce było ich 95, a w Danii zaledwie 6. Ponad 41 tysięcy zachorowań na odrę w pierwszym półroczu tego roku doprowadziło do 37 zgonów w Europie.

  Liczba przypadków zwiększa się skokowo z roku na rok. Jak podaje BBC, w 2017 r. było ich 23 927, a rok wcześniej 5 273. Eksperci uważają, że za taki stan rzeczy odpowiada spadek liczby osób zaszczepionych.

  Komisja stara się przeciwstawić trendowi nieszczepienia dzieci. - Szczepienie to najpotężniejszy i efektywny kosztowo środek zdrowia publicznego. Nie ma powodu, by z niego rezygnować - mówiła rzeczniczka Komisji Europejskiej.

  "Szczepienie to ostatecznie akt solidarności"

  Paduraru przypomniała, że zmniejszenie liczby zaszczepionych w jednym kraju sprawia, że wzrasta ryzyko też dla innych państw. - Każda niezaszczepiona osoba jest podatna na zarażenie i sprawia, że inni też są narażeni na niebezpieczeństwo. Szczepienie to ostatecznie akt solidarności - podkreśliła Paduraru.

  W kwietniu tego roku KE przedstawiła projekt rekomendacji w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień oraz opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.

  86 procent niezaszczepionych

  Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że w 12-miesięcznym okresie od 1 marca 2017 do końca lutego 2018 roku w ramach europejskiego systemu nadzoru zgłoszono blisko 15 tys. przypadków odry. Z innych dostępnych danych wynika z kolei, że 86 procent chorych nie było zaszczepionych.

  Rodzice odmawiają szczepień m.in. w obawie przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), czyli zaburzeniami stanu zdrowia, które występują w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Częstość występowania NOP zależy od rodzaju szczepionki. Przy szczepionkach stosowanych w Polsce jeden NOP występuje przeciętnie raz na 10 tys. szczepień. Specjaliści podkreślają, że ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób, przed którymi chronią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Skutki głupoty!
  Pozdrawiam wszystkich idiotów antyszczepionkowców!
  Światowit /2018-08-20 17:55
 • jak zwykle skorumpowany TVN24
  ciekwe za ile artykuł sponsorowany
  ~asia /2018-08-20 17:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....