Informacje
 • Co widać w prognozach na marzec?
  "Możliwy jest pogodowy wyskok"

  01-03-2019 17:00 Blog synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek
  Przyroda budzi się do życia w Parku Narodowym Ujście Warty Foto: NOAA/Shutterstock | Video: TVN24

  "Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Teraz czekamy na wiosnę termiczną, bo już od jakiegoś czasu panuje termiczne przedwiośnie, kiedy to temperatura dobowa mieści się w zakresie 0-5 stopni Celsjusza" - napisała dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Pierwszy dzień marca nie jest marzeniem wiosennym, ptaki siedzą cicho. Dzień jest właściwie chłodny i mało przyjemny. Na przeważającym obszarze kraju temperatura rano spadła poniżej zera. W Elblągu, Kętrzynie, Suwałkach popadał słaby śnieg. Po południu temperatura wzrastala od 0 st. na północnym wschodzie do 8-9 stopni na południu.

  Skąd ten chłód?

  Wyż nad zachodnią Europą i niże znad Arktyki oraz zachodniej Rosji zbudowały drogę dla mas zimnego powietrza arktycznego morskiego. Popłynęło ono prosto z północy w głąb kontynentu, nad Polską, w stronę Morza Czarnego.

  Już jakiś czas temu widać było w modelach meteorologicznych, że początek marca będzie raczej zimny. I rzeczywiście, nad naszą środkową częścią kontynentu rozciąga się zimna zatoka niżowa. Nie zostanie jednak na długo, gdyż odsunie się na wschód. W niedzielę będzie już nad wschodnią Europą. Zrobi się przyjemniej, wiosennie. Czeka nas wprawdzie jeszcze zimna noc z piątku na sobotę (1/2 marca), ma być od -7 stopni Celsjusza w Suwałkach, przez -4 stopnie w Warszawie, do 1 stopnia w Szczecinie. W sobotę na wschód od linii Wisły zalegać ma jeszcze arktyczne morskie powietrze, ale nad pozostałą część kraju zacznie napływać łagodniejsza masa powietrza polarnego morskiego.

  Poniższa mapa przedstawia prognozowaną temperaturę na sobotni poranek. Na niebiesko zaznaczony jest jęzor chłodu od Rosji po Polskę:

  Co dalej?

  Przed nami typowy marzec z dominacją napływu mas powietrza z sektora zachodniego, znad Atlantyku. Napływać mają masy powietrza polarnego, w które chwilami wciskać się ma cieplejsze zwrotnikowe powietrze z południa. Właśnie w poniedziałek 4 marca będzie wiosennie z temperaturą od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni na południu. Popada deszczyk na północy i zachodzie. Jednak już następnego dnia pogoda wróci do normy, temperatura będzie o kilka stopni niższa.

  Do połowy marca czeka nas, jednym słowem, huśtawka pogodowa w bezpiecznych i znanych nam ramach. Ale jak to w marcu, możliwy jest pogodowy wyskok, gdyż około 16 dnia miesiąca uformować się ma kolejna potężna zatoka chłodu, w której może padać śnieg od morza do Tatr. Niewykluczone więc jest jeszcze jedno konkretne uderzenie mrozu. Daleka mroźna północ jeszcze nie odpuszcza, ale to jej ostatnie podrygi!

  Poniższa mapa pokazuje prognozę opadów śniegu na 16 marca. Miejsca, gdzie może padać, oznaczone są niebieskimi gwiazdkami:

   

  Najświeższa prognoza amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (National Oceanic and Atmospheric Administration - NOAA) jest bardzo optymistyczna, bo zakłada, że średnia temperatura miesięczna będzie o nawet 2 stopnie wyższa od średniej z wielolecia, z opadami na ogół poniżej normy.

  Marzec miałby być taki przyjemny? Bardzo możliwe, że z nieokreśloności w pierwszej połowie wskoczymy w drugiej połowie miesiąca w pogodę bardzo określoną - ciepłą, słoneczną, głośną od ptasiego świergotu...

  Na mapie oznaczone jest prognozowane na marzec odchylenie od średniej miesięcznej temperatury. Wynika z niego, że średnia temperatura w marcu może być o 1-2 stopnie wyższa od średniej wieloletniej:

  Przypomnijmy, że również prognoza Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF jest dla polskiego marca łaskawa. Z wyliczeń modelu wyłania się średnia temperatura miesiąca wyższa od normy z wielolecia o ponad jeden stopień. Jednak według wyliczeń europejskich, marzec miałby być wilgotny, z opadami w normie lub nawet powyżej normy.

  Miesiąc ten na ogół jest szary, pochmurny, deszczowo-śnieżny, sztormowy, chwilami nijaki. Z prognozy dla Europy wyłania się pas wilgotnej pogody wiosennej od Hiszpanii, przez Francję, Niemcy, Polskę, po Estonię. Na południu, w basenie Morza Śródziemnego, królować ma już niepodzielnie słoneczna aura. Ale i u nas z tygodnia na tydzień będzie coraz lepiej. Wiosna!

  Z poniższej mapy, która powstała na podstawie modelu ECMWF, wynika, że średnia temperatura w marcu może być wyższa od średniej wieloletniej o około jeden stopień:

  Z modelu ECMWF wynika również, że w marcu na wschodzie Polski możliwe są większe opady:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Z moich obserwacji
  Moim zdaniem NOAA i ECMWF zbyt optymistycznie podchodzą do temperatur na marzec.Nie wydaje mi się,aby po tak ciepłym miesiącu lutym ,stała wiosna nadeszła szybko.W miesiącu lutym,oprócz temperatur,ważny jest przeważający kierunek wiejących wiatrów.Prędzej,czy później pogoda nam się ustabilizuje i zrobi wyskok,ale niekoniecznie w kierunku ciepła,może to być za sprawą wyżu znad Skandynawii,lub północnej Rosji.Wysokie temperatury na początku marca niech nas nie zwiodą.Może się mylę,bo żyjemy w czasach zmian klimatu,ale opisuje to na podstawie obserwacji pogody z minionych lat i nie tylko.
  ~Lech /2019-03-04 14:06
 • dyskusje polityczne w programach TVN 24
  Jako staly sluchacz dyskusji politykow przyznam sie ze nie moge sluchac wzajemnego wchodzenia w slowo uczestnikow dyskusji i napewno takich jak ja sluchaczy jest wiecej. Moim zdaniem sytuacja taka jest do rozwiazania ku zadowoleniu wszystkich. Proponuje wprowadzenie zegara szachowego ktory okresli czas dla kazdego dyskutanta. A dla wiekszego komfortu wszystkich zegar powinien byc obslugiwany przez prowadzacego program. Po pewnym czasie {jak dyskutanci zrozumieja na czym polega kultura rozmowy} zegar moze byc juz niepotrzebny. Pozdrawiam Blażej Jaworski z Poznania.
  ~alibenmarabut /2019-03-01 20:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...