Informacje
 • "Cała Arktyka przesuwa się w naszą stronę". Kulminacja mroźnej pogody jeszcze przed nami

  08-02-2021 13:27 Tomasz Wasilewski opowiada i rysuje
  "Raz na paręnaście lat odwiedziła nas zima i my nie wiemy, co z tym fantem zrobić" Foto: Shutterstock | Video:  

  Polska znajduje się w miejscu zderzenia dwóch mas powietrza - mroźnej z północy i ciepłej z południa. To sprawia, że w wielu regionach sypie śnieg, miejscami intensywnie. - Przez najbliższe dwa tygodnie zima będzie tylko ostrzejsza - ostrzegł na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. - W połowie lutego dotrze do nas absolutnie najzimniejsze, najmroźniejsze powietrze z rosyjskiej Arktyki - dodał.

  Od poniedziałkowego poranka w wielu regionach kraju pada śnieg, miejscami intensywnie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali szereg ostrzeżeń meteorologicznych.

  Skąd taka pogoda? Z północy (Skandynawii, Arktyki), napływa do nas mroźne powietrze, a z południa wilgotne powietrze, które niesie ze sobą opadu śniegu.

  - Zderzenie tych dwóch mas powietrza nad Polską - mroźniej z północy, ciepłej z południa, daje nam opady śniegu, miejscami intensywne - mówił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Tłumaczył, że ta rozległa strefa intensywnych opadów śniegu przesuwa się powoli w kierunku północnym. - Ważne jest tempo przemieszczania się tych opadów, bo im wolniej idzie front, tym dużej nad jakimś miejscem się znajduje. A to oznacza, że w tym miejscu akumulacja opadów będzie większa - wyjaśniał. Jak dodał, front przemieszcza się z prędkością około 20 kilometrów na godzinę w kierunku Warmii i Mazur.

  SPADŁ U CIEBIE ŚNIEG? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Dwóch pogodowych graczy

  Jakie ośrodki ciśnienia kształtują pogodę w Polsce? - Mamy dwóch bardzo ważnych graczy na europejskiej mapie pogody. Pierwszy z nich to niż, który obecnie znajduje się na Adriatykiem i nad Chorwacją, drugi to jest wyż nad Skandynawią - tłumaczył Wasilewski. - Ten wyż przyszedł znad Grenlandii, Arktyki, i on sprowadza w stronę Polski i krajów Europy Zachodniej bardzo zimne, arktyczne powietrze. Stąd -17 stopni w Suwałkach - dodał.

  W poniedziałek rano termometry pokazały w Suwałkach -17 stopni Celsjusza, w Mikołajkach i Mławie -15 st. C, w Warszawie -10 st. C. U naszych wschodnich sąsiadów, na Białorusi, na termometrach było -25 st. C. - Cała Arktyka przesuwa się w naszą stronę - mówił prezenter.

  "Pogodowa wojna"

  Oprócz wyżu z północy i niżu z południa, nad Polską znajduje się ciepły front atmosferyczny. On sprawia, że do Europy Południowo-Wschodniej płynie ciepło, i na przykład w poniedziałek na Węgrzech ma być 12 stopni.

  - Nas to ciepło nie dotyczy, bo do nas płynie ten arktyczny mróz. Zderzenie tych dwóch różnych mas powietrza właśnie na tym froncie - mrozu z północy i ciepła z południa - powoduje opady. To jest właśnie przyczyna pogody, która mamy - mówił prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że opady występują na tym froncie zaznaczonym kolorem czerwonym na poniższej mapie. - Intensywnie padać będzie na południu, w centrum, a potem opady przeniosą się na wschód. Jesteśmy na pogodowej wojnie. Mamy z północy nacierający arktyczny mróz i wyż, a z południa nacierające ciepło - mówił Wasilewski.

  Jak tłumaczył prezenter, między tymi dwoma środkami ciśnienie (wyżem i niżem) jest kilkadziesiąt hektopaskali różnicy. - To sprawia, że w naszej części kraju mocno wieje wiatr ze wschodu. To on obniża temperaturę odczuwalną o kilka stopni. Z tego powodu nawet jak na termometrach jest -10 stopni, to z powodu wiatru czujemy -20 lub -15 stopni - mówił Tomasz Wasilewski.

  Kulminacja mroźnej pogody

  Przez najbliższe dwa tygodnie zima będzie tylko ostrzejsza. - Chodzi tu o mróz, który przyjdzie w połowie lutego, czyli na początku przyszłego tygodnia - mówił Wasilewski. Dodał, że nawet w centrum kraju  temperatura może spaść do -25 st. C.

  - W połowie lutego dotrze do nas to absolutnie najzimniejsze, najmroźniejsze powietrze z rosyjskiej Arktyki. To będzie kulminacja mroźnej pogody - powiedział prezenter.

  Cała rozmowa z Tomaszem Wasilewskim:

  Zobacz, gdzie aktualnie występują opady:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....