Informacje
 • Burze z gradem i upał. Prognoza zagrożeń IMGW

  22-07-2021 16:50 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie
  Pogoda na czwartek 22.07 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W nadchodzący weekend powrócą burze z gradem i upał. Synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Obowiązuje prognoza pogodowych zagrożeń z której wynika, że gwałtowna aura utrzyma się do poniedziałku.

  Zgodnie z najnowszą prognozą zagrożeń pogodowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na czwartek i piątek nie są planowane żadne ostrzeżenia meteorologiczne. Gwałtowna aura według synoptyków może powrócić w weekend.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  W sobotę IMGW może wydać alerty drugiego stopnia przed upałem w województwie lubuskim (z wyłączeniem powiatów północnych) oraz wielkopolskim (w powiatach: nowotomyskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, Leszno, kościańskim, grodziskim).

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  W niedzielę alarmy drugiego stopnia przed upałem mogą obowiązywać na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego (bez powiatu tatrzańskiego). Natomiast żółte alerty przed tym zagrożeniem mogą pojawić się w województwach: dolnośląskim (poza powiatami położonymi na południu), opolskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim.

  W drugi dzień weekendu może zagrzmieć. Ostrzeżenia przed burzami z gradem mogą zostać wydane w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W poniedziałek alarmy drugiego stopnia przed upałem mogą zostać wydane w województwach: lubuskimwielkopolskim, śląskim, małopolskim (poza powiatem tatrzańskim), podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, mazowieckim.

  Pierwszy stopień ostrzeżeń przed upałem może obowiązywać w województwach: dolnośląskim (poza powiatami położonymi na południu), opolskim i łódzkim.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami mogą pojawić się w województwie warmińsko-mazurskim, a przed burzami z gradem w województwach: lubuskim, dolnośląskim i opolskim.

  Czym jest prognoza zagrożeń

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

  Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...