Informacje
 • Burze z gradem i upał. Alerty IMGW
  w 13 województwach

  11-07-2021 22:21 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na noc 11/12.07 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda w ciągu następnych godzin pozostanie niebezpieczna. IMGW ostrzega przed burzami z gradem na dużym obszarze obszarze kraju. Dla kilku województw wydano także alerty przed upałem.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

  Burze z gradem: alerty IMGW pierwszego stopnia

  Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Wydano je dla województw:

  - dolnośląskiego (z wyjątkiem północnych powiatów), opolskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie będą ważne do godz. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek;

  - podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego (z wyjątkiem północnych powiatów), gdzie będą ważne do północy z niedzieli na poniedziałek;

  - łódzkiego, gdzie będą ważne do godz. 6 w poniedziałek;

  - wielkopolskiego (z wyjątkiem północnych i zachodnich powiatów) i lubuskiego (z wyjątkiem północnych powiatów), gdzie będą ważne od północy z niedzieli na poniedziałek do godz. 9 w poniedziałek.

  Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70-80 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.

  Upały: ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

  Synoptycy ostrzegają także przed powracającym do Polski upałem. Alarmy drugiego stopnia obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.

  Temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 33 stopni Celsjusza, a w nocy od 17 do 21 st. C.

  Na Podkarpaciu ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 18 w czwartek, a w pozostałych miejscach o godz. 20 tego samego dnia.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

  Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...