Informacje
 • Burze z gradem i silny wiatr. IMGW ostrzega

  12-06-2021 21:28 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na poniedziałek 21.06 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed niebezpieczną pogodą. Zagrożeniem będą burze z gradem i silny wiatr.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw:

  - podlaskiego, mazowieckiegołódzkiego, świętokrzyskiego i śląskiego, gdzie będą ważne do godz. 23 w sobotę;

  - lubelskiego, gdzie będą ważne do północy z soboty na niedzielę;

  - małopolskiego i podkarpackiego, gdzie będą ważne do godz. 1 w niedzielę.

  Prognozowane są burze z przelotnymi opadami deszczu od 15 do 35 litrów wody na metr kwadratowy. IMGW podkreśla, że Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu opady mogą być ulewne. Porywy wiatru osiągną prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwy jest grad.

  SILNY WIATR

  Synoptycy IMGW ostrzegają również przed silnymi porywami wiatru. Alarmy przed nimi zostały wydane w województwie pomorskim, w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim i nowodworskim.

  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35-45 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h, z północnego zachodu.

  Alerty będą ważne do godziny 4 w niedzielę.

  RCB: pamiętajcie o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa

  "Burze z gradem prognozowane są dziś niemal w całej Polsce. Uważajcie i pamiętajcie o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa" – zaapelowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

  Jeśli to możliwe, w trakcie burzy powinniśmy zostać w domu, a także zabezpieczyć drzwi, okna oraz przedmioty na parapecie i balkonie. Powinniśmy również odłączyć od prądu sprzęt domowy. Należy unikać otwartych przestrzeni. Przebywając w górach, powinniśmy jak najszybciej zejść ze szczytu, a pływając – natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu. Ponadto należy unikać dotykania metalowych przedmiotów oraz nie chować się pod drzewami, a jeżeli jedziemy autem, zjechać na parking z dala od drzew.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologicznie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...