Informacje
 • Burze z gradem i intensywne opady. Alerty IMGW

  16-05-2021 21:40 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Tomasz Zubilewicz o pogodzie i sytuacji hydrologicznej Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Nadchodzące godziny przyniosą niebezpieczną aurę. Prognozowane są burze z gradem oraz intensywne opady deszczu. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali także alarmy hydrologiczne i prognozę zagrożeń.

  Alarmy pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim.

  Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 10 do 25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 75 kilometrów na godzinę. Miejscami spaść może grad.

  INTENSYWNE OPADY DESZCZU

  Zagrożeniem będą także intensywne opady deszczu. Ostrzeżenia przed tym zagrożeniem pojawią się w województwie śląskim, w powiatach na południu regionu.

  Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, o sumie do 30-50 litrów wody na metr kwadratowy.

  Alarmy zaczną obowiązywać o godzinie 7 w poniedziałek i wygasną o godzinie 9 we wtorek.

   

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  IMGW wydał także alerty hydrologiczne. Drugi stopień ostrzeżenia obowiązuje w woj. lubuskim w zlewni Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru.

  Jak podaje komunikat, na Odrze środkowej występują wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich. Na wodowskazach Cigacice i Nietków prognozowane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

  Alarm będzie ważny do godz. 9 w środę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

  Niższy stopień alertów został wydany dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego (zlewni na wschodzie regionu).

  Synoptycy podali, że w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, szczególnie na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

  Alarmy wygasną o godzinie 3 w poniedziałek.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W poniedziałek pojawią się groźne burze z gradem. Należy się ich spodziewać w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodnich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego oraz północno-zachodnich powiatach woj. mazowieckiego.

  Niebezpieczeństwo będą stanowić także intensywne opady deszczu. Są prognozowane w województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  We wtorek wciąż we znaki będą dawać się intensywne opady deszczu. Alarmy mogą pojawić się w województwach: podkarpackim, małopolskim (z wyjątkiem powiatów na północnym zachodzie regionu) i śląskim (w powiatach południowych).

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

  Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....