Informacje
 • Biały zachód słońca nad Wartą. To efekt napływu pyłu znad Sahary

  24-02-2021 19:35 Miejscami może się osadzać
  Pył znad Sahary w północnej Polsce Foto: PAP/Lech Muszyński | Video: Kontakt 24

  Do Polski dotarł pył znad Sahary. Sprawił, że zwykle czerwony lub pomarańczowy zachód słońca nad Wartą przybrał barwę białą.

  Niezwykły widok białego, a nie czerwonego zachodzącego słońca, mogli podziwiać w środę mieszkańcy okolic Santoka nad Wartą, w województwie lubuskim.

  Taki kolor był spowodowany duża ilością piasku znad Sahary, który niesie gorąca Kalima wiejąca znad Afryki. W wysokich warstwach atmosfery jest tak dużo pyłu, że słońce traci czerwoną zwykle o zachodzie barwę.

  Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała, że cząsteczki pyłu saharyjskiego zawieszone w atmosferze odbijają światło słoneczne we wszystkie strony, dając mleczną poświatę.

  Od soboty do czwartku

  Jak powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, pył znad Sahary dociera do nas z powodu oddziaływania dwóch układów barycznych - niżu nad Półwyspem Iberyjskim i wyżu nad Bałkanami. Zasysają one powietrze zwrotnikowe do Europy. Miesza się ono z tym, które mamy obecnie nad naszym kontynentem, i dodatkowo schładza się z powodu zalegającego jeszcze gdzieniegdzie śniegu.

  Powietrze tego typu, w takich cyrkulacjach, może przynosić w pewnych sytuacjach żółtawy, różowawy lub pomarańczowy pył, który osadzi się na przykład na samochodach. Do Polski od soboty docierają właśnie takie masy.

  Według prognoz cyrkulacja powietrza, sprzyjająca przedostawaniu się pyłu znad Sahary, ma utrzymać się do czwartku włącznie. We wtorek informowaliście nas poprzez Kontakt 24 o tym, że pył znad Sahary pojawił się w waszych miejscowościach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...