Informacje
 • Australia rekordowo gorąca. Przez globalne ocieplenie

  08-06-2014 15:12 Rozpoczynające się El Nino może sprawić, że temperatura będzie jeszcze wyższa
  Australia rekordowo gorąca. Przez globalne ocieplenie

  El Nino sprawi, że Australia będzie musiała zmagać się z falą upałów, film: wideo archiwalne: rekordowe pożary lasów spowodowane suszą

  Fot. Shutterstock Film: TVN 24

  Ubiegły rok zapisał się w historii Australii jako najcieplejszy od czasu rozpoczęcia pomiarów. Wysokie temperatury nie zakończyły się jednak z początkiem 2014 roku. Tegoroczna jesień w Kraju Kangurów jest wyjątkowo ciepła. Zdaniem meteorologów z Australijskiego Biura Meteorologii w ciągu kolejnych lat - za sprawą globalnego ocieplenia - temperatura będzie jeszcze wyższa.

  - Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są skutki zmian klimatycznych, Australia jest ich doskonałym odzwierciedleniem - powiedział Kevin Trenberth, klimatolog z Amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery.

  Australia zmagała się z wieloma ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w ostatnich latach, zwłaszcza z nieustającymi falami upałów podczas ostatnich dwóch lat. Rok 2013 był najgorętszy w historii pomiarów bijąc poprzedni rekord z 2005 roku o około 0.55 st. C. Z kolei rok 2014 plasuje się jak dotąd na piątym miejscu tego rankingu.

  19 dni powyżej normy

  Zazwyczaj w maju temperatura w Australii spada w związku ze zbliżającą się zimą. Jednak w tym roku było inaczej. Wyż, który 12 maja utworzył się nad Morzem Tasmana i stacjonował tam do 27 maja sprawił, że z północny i z północnego-zachodu Australii w kierunku na południowy wschód kraju zaczęły napływać gorące masy powietrza. W efekcie temperatura wzrosła tam o około 6 st. C powyżej temperatury średniej.

  Mimo że okresy ocieplenia w Australii nie są niczym nadzwyczajnym, to w tym roku okres ten trwał naprawdę bardzo długo. W maju w Sydney odnotowano aż 19 dni z temperaturami powyżej 21,7 st. C to o 9 stopni więcej od poprzedniego rekordu, ustalonego w 1978 roku i wyrównanego w 2007 roku.

  W ponad 100 lat o 1,6 stopnia cieplej

  Meteorolodzy podkreślają, że są ostrożni w łączeniu różnych zjawiska pogodowych (w tym ostatniej majowej fali upałów) z globalnym ociepleniem, ale nie podlega dyskusji to, że ocieplenie klimatu znacząco wpływa na ekstremalne temperatury Australii. Od 1910 roku średnia temperatura w tym kraju wzrosła o około 1,6 st. C.

  - Podczas gdy średnia temperatura staje się coraz wyższa, łatwiej jest pobić poprzednie rekordy klimatyczne - zaznaczył David Jones z Australijskiego Biura Meteorologii.

  Temperatura będzie coraz wyższa

  Sygnały zmian klimatycznych, które można zauważyć w przebiegu zmian średniej temperatury Australii, staną się jeszcze bardziej wyraźne ze względu na położenie Australii w strefie klimatów podzwrotnikowych. Latem prąd strumieniowy - stanowiący główny czynnik zmienności pogody - przesuwa się na południe kontynentu, stąd zmiany klimatyczne w tym kraju cechują się gwałtownym wzrostem temperatury.

  - Mimo że z roku na rok notowane są tam wahania temperatury, ogólny trend jest rosnący - podkreślił Trenberth.

  2014 kolejnym rekordem?

  Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić czy rok 2014 będzie tak gorący jak rok 2013. Choć w związku z rozwijającym się El Nino (zjawisko, które prowadzi m.in. do powstawania susz i fal upałów w Australii) jest to całkiem możliwe.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do ala
  Oczywiście spalanie gazu oznacza emisje węgla do atmosfery, ale faktem jest też, że zanieczyszczenia w przeliczeniu na ilość uzyskiwanej energii są w przypadku gazu mniejsze.
  ~arctic_amplification /2014-06-11 11:35
 • Do - ekoprzewodnikp
  Na pewno nie gaza ziemny bo jego spalanie daje tyle samo CO2 co spalanie węgla
  ~ala /2014-06-09 22:28
 • Australia, El Nino i węgiel
  Według naukowców, to wpływ globalnego ocieplenia zwiększa częstość występowania zjawiska El Nino. Wzrośnie także jego siła, co powodować będzie większą liczbę katastrof naturalnych takich, jak powodzie czy susze, może pojawić się nawet "super El Nino", o dużo większym negatywnym oddziaływaniu.
  Tymczasem Australia, tak jak i Polska, dokłada stale wspiera wydobycie węgla kamiennego... Ciekawe kiedy uznają, że trzeba poszukać alternatyw.
  ~ekoprzewodnikpl /2014-06-08 18:56
 • Ocieplająca się planeta
  Ziemia jest na rozdrożu, a właściwie to ludzkość. Jeśli dalej będą spalane paliwa komapalne, to temperatura na Ziemi wzrośnie na tyle, że nie tylko takie pożary staą się normą, ale samego globalnego ocieplenia nie da się powstrzymać. Jedną z publikacji poruszających kwestię wzrostu temperatur jest: Równowagowa czułość klimatu - chyba jednak 3 stopnie, na stronie Nauka o klimacie pl
  Arctic ice /2014-06-08 18:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...