Informacje
 • Atak kalimy. Tak źle na Kanarach nie było od prawie 20 lat

  23-02-2020 15:53 Pył znad Sahary

  Kalima - najsilniejsza od 2002 roku - sparaliżowała Wyspy Kanaryjskie. Niebezpiecznie jest i będzie tam nie tylko z powodu wszędobylskiego pyłu znad Sahary, lecz także z powodu huraganowego wiatru.

  Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich od soboty obowiązuje stan pogotowia pogodowego ze względu na chmurę piasku i pyłu znad Sahary, tzw. kalimę (hiszp. calima) oraz huraganowy wiatr - poinformowały lokalne władze. Alert potrwa do poniedziałku.

  Plan alarmowy

  Ze względu na słabą widoczność i porywy wiatru zamknięto lotniska między innymi na Teneryfie i Gran Canarii. Wiele dróg na Teneryfie wyłączono z ruchu. Na Gran Canarii, w okolicy Tasarte, w wyniku pożaru ewakuowano mieszkańców. Władze miasta Santa Cruz de Tenerife odwołały w nocy z soboty na niedzielę obchody karnawału i aktywowały plan alarmowy.

  Nadeszła znad Sahary

  Kalima to chmura piasku i pyłu nad Oceanem Atlantyckim pochodząca z marokańskiej części Sahary, związana z burzami piaskowymi nad pustynią. Przechodząc nad Wyspami Kanaryjskimi, pył opada na powierzchni ziemi, odkładając się pomarańczową warstwą i zmniejszając widoczność. Powietrze staje się suche i gorące - w bieżący weekend temperatura w wielu miejscach Wysp Kanaryjskich przekroczyła 28 st. Celsjusza.

  To najgorszy przypadek kalimy od 2002 roku. Na zdjęciach satelitarnych (satelity MODIS należącego do NASA) widać gęstą powłokę pyłu pokrywającego góry, lotniska, ulice i budynki.

  Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET taki stan utrzyma się co najmniej do czwartku.

  Lepiej nie wychodzić

  Lokalny rząd Wysp Kanaryjskich zalecił pozostanie w domach osobom, które cierpią na choroby dróg oddechowych. Wszyscy mieszkańcy powinni zamknąć drzwi i okna domów, usunąć z balkonów wszelkie przedmioty, pić dużo płynów i nie uprawiać sportów na otwartej przestrzeni. Osoby chore powinny zażywać leki i w razie złego samopoczucia zgłosić się do lekarza.

  Huraganowy wiatr

  Lokalne władze ostrzegły także przed huraganowym wiatrem, dochodzącym w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Na Teneryfie wiele dróg zostało zamkniętych dla ruchu, a na pozostałych kierowcy powinni jeździć tylko w przypadkach absolutnej konieczności: ostrożnie i przy włączonych światłach.

  Na Gran Canarii lokalne władze ostrzegły na Twitterze przed groźbą rozprzestrzenienia się pożaru w suchym i gorącym powietrzu, zalecając ostrożność przy użytkowaniu sprzętu, mogącego wywołać iskrę.

  Na całych Wyspach Kanaryjskich zaostrzono środki bezpieczeństwa, a sytuacja pogodowa jest stale monitorowana.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Wyspami Kanaryjskimi
  Od godziny 15:00 AENA poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad wszystkimi wyspami. Obecnie godz. 16:45 nic nie ląduje, natomiast startuje kilka samolotów z wyspy Lanzarote.
  ~AtrakcjeFuerteventura PL /2020-02-23 17:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...